Lwów: Odbyły się pierwsze pogrzeby ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie z Rosją

i

Autor: EPA/MYKOLA TYS Dostawca: PAP/EPA. Lwów: Odbyły się pierwsze pogrzeby ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie z Rosją

Lwów: Odbyły się pierwsze pogrzeby ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie z Rosją [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-03-09 18:47

We Lwowie odbyły się pogrzeby pierwszych żołnierzy poległych w wojnie w Ukrainie. Rosyjskie wojska od kilkunastu dni bombardują m.in. domy, przedszkola, żłobki czy szpitale położnicze. Prowadzone są też ostrzały korytarzy humanitarnych, które miały służyć ewakuacji i dostarczenia pomocy. W tragicznej sytuacji jest m.in. Mariupol, gdzie od początku wojny zginęło już co najmniej 1300 mieszkańców.

W środę 9.03. we Lwowie odbyły się pogrzeby trzech żołnierzy, którzy stracili życie podczas wojny w Ukrainie. Dmytro Kotenko, Kyrylo Moroz i Vasyl Vyshyvanyi zginęli w walkach pod Chersoniem. W uroczystości pogrzebowej wzięły udział rodziny zmarłych, ale także żołnierze. Na drewnianych trumnach ułożono niebiesko-żółte flagi Ukrainy.

Wojna w Ukrainie: Ile ofiar?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, w rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 516 cywilów, a 908 zostało rannych - przekazało w środę Biuro Praw Człowieka ONZ, podkreślając, że liczby te w rzeczywistości są prawdopodobnie "o wiele wyższe". Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<.

ONZ podkreśla, że większość cywilów poniosło śmierć w wyniku ostrzałów z powietrza. Jak dodano niekompletne są dane dotyczące m.in. Wołnowachy, Mariupola i Iziumu, gdzie mogły zginąć setki ludzi.

 - Nie ma dnia bez wiadomości o dziesiątkach ofiar cywilnych, które są wynikiem masowych bombardowań i ostrzeliwania dzielnic mieszkaniowych głównych ukraińskich miast – powiedziała we wtorek w Radzie Praw Człowieka ONZ Jewhenia Filipenko, ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie.

Czytaj także: Szpital dziecięcy w Mariupolu zbombardowany. Wśród ofiar są dzieci [WIDEO]

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego. Od tamtego czasu rosyjskie wojska bombardują nie tylko obiekty wojskowe, ale także domy cywilów, żłobki, szkoły, przedszkola czy szpitale położnicze. Mimo wcześniejszych ustaleń, Rosja prowadzi ostrzał korytarzy humanitarnych - to uniemożliwia ewakuację mieszkańców, nie pozwala też na dostarczenie pomocy humanitarnej. Na Rosję i wspierającą ją Białoruś zostały nałożone dotkliwe sankcje ze strony m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Unii Europejskiej. To jednak nie zmusiło Władimira Putina do wstrzymania działań wojennych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Polskie strzelnice przeżywają oblężenie. To skutek wojny w Ukrainie
Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker.