Liderzy koalicji rządzącej po spotkaniu z Tuskiem. Jest plan, emocje opadły, czas na „nowe otwarcie”

i

Autor: AKPA

Liderzy koalicji rządzącej po spotkaniu z Tuskiem. Jest plan, emocje opadły, czas na „nowe otwarcie”

2025-06-05 13:01

Po serii napięć i przegranych wyborach prezydenckich liderzy koalicji rządzącej spotkali się, by ustalić plan działania na kolejne miesiące. „Mamy świadomość dziejowego momentu” – mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Szczegóły poniżej.

Nowy plan, chłodne głowy i wspólne decyzje

Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty zgodnie przekazali, że koalicja rządząca jest gotowa do „nowego otwarcia”. Po spotkaniu liderów z premierem Donaldem Tuskiem Hołownia podkreślił:

- Podjęliśmy dzisiaj z panem premierem kilka decyzji dotyczących tego, jak będzie w najbliższych tygodniach — a wierzę, że miesiącach i latach — wyglądała nasza współpraca – powiedział Hołownia, cytowany przez Onet.

Wśród kluczowych ustaleń znalazły się m.in. przygotowania do rekonstrukcji rządu, utworzenie Rady Koalicyjnej oraz terminarz cyklicznych spotkań liderów. Hołownia zapewnił też, że przemówienie premiera zostanie skonsultowane z wszystkimi partnerami.

Wicepremier: emocje były, ale wyszło coś dobrego

Spotkanie, które miało miejsce w cieniu politycznych napięć po przegranych przez Rafała Trzaskowskiego wyborach prezydenckich, było również okazją do podsumowania dotychczasowych działań rządu.

- Koalicja ma się dobrze, to chcielibyśmy wyraźnie powiedzieć. Jesteśmy z planem gotowi na kolejny etap naszych rządów – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak zaznaczył, omówiono także niedociągnięcia:

- Te emocje były duże. Ale z tego wychodzi coś dobrego.

Politycy podkreślali konieczność poprawy komunikacji zarówno między sobą, jak i z opinią publiczną. Minister obrony zapewnił, że rząd będzie „najlepszym możliwym gospodarzem”, zdolnym do łączenia różnych wrażliwości politycznych.

Czarzasty: „Każdy z nas cofnie się o krok”

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty również tonował emocje.

- Umowa koalicyjna obowiązuje i będzie obowiązywała. Jedni straszą Polaków, powodują lęki. My w cztery środowiska polityczne chcemy dawać Polakom bezpieczeństwo.

Odniósł się również do zbliżającej się rekonstrukcji rządu, deklarując, że nie budzi ona kontrowersji.

- Wszyscy się zgadzamy, że to musi nastąpić. Do tego musimy się rozsądnie przygotować.

Czarzasty podkreślił, że koalicja „naprawi komunikację”, a każda ze stron „cofnie się jeden krok” dla dobra wspólnego.

- Mamy zobowiązania, wiemy, jak to ma wyglądać – dodał.

Hołownia: czas wyłączyć Twittera

Nie zabrakło odniesień do publicznych kłótni koalicjantów w mediach społecznościowych.

- Będziemy apelowali do swoich środowisk, aby zrobiły sobie przerwę od Twittera – powiedział Hołownia. - Trzeba obniżyć temperaturę, musimy skupić się na konkretach, bo z Karolem Nawrockim, PiS-em i Konfederacją nie będzie nam łatwo – dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się Kosiniak-Kamysz:

- Koniec biadolenia. Mamy plan dla Polski.

Spotkanie z parlamentarzystami KO: Tusk w formie, Trzaskowski z oklaskami

Równolegle do spotkania liderów koalicji, Donald Tusk zorganizował wieczorne zebranie z parlamentarzystami KO. Podsumowano kampanię i oceniono dotychczasowe działania rządu.

Według relacji uczestników, nie było rozliczeń personalnych.

- Gdy pojawił się jeden taki głos, Tusk zaprotestował – mówił jeden z polityków KO w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Zdaniem rozmówcy, premier wskazywał, że Rafał Trzaskowski nie zdołał wzbudzić wystarczających emocji, a jego przeciwnik – Karol Nawrocki – postawił na patriotyzm i konserwatywne wartości. Z kolei Trzaskowski, który przyszedł na spotkanie, został przyjęty owacjami na stojąco.

Nowy sezon polityczny, nowy rzecznik rządu

Efektem politycznego „przewietrzenia” ma być także lepsza komunikacja z opinią publiczną. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, powołany zostanie rzecznik rządu.

- Od dawna narzekaliśmy na komunikację. Chodzi o to, że ludzie nie mają pojęcia, ile tak naprawdę udało się zrobić – mówił jeden z posłów KO dziennikarzom GW.

Premier Donald Tusk przygotowuje się również do wystąpienia z expose, które zostanie wygłoszone przy okazji głosowania nad wotum zaufania dla rządu. Według polityków obecnych na spotkaniu, będzie to przemówienie mobilizujące, z mocnym politycznym przekazem i jasną strategią na kolejne lata.

Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: Onet, Gazeta Wyborcza

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?
Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?
Radykalny ruch produkcji "Klanu". Chodzi o Małgorzatę Ostrowską-Królikowską. Na liście też Stockinger, Trojanowska i Grabarczyk!