Koronawirus. Obostrzenia w Polsce. Rok od pierwszego lockdownu

i

Autor: pixabay Koronawirus. Obostrzenia w Polsce. Rok od pierwszego lockdownu

Koronawirus. Obostrzenia w Polsce. Mija rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu

2021-03-13 8:30

13 marca 2020 roku wprowadzono w Polsce pierwsze obostrzenia i reżim sanitarny związane z pandemią koronawirusa. Pierwszy lockdown dotyczył najpierw odwołania imprez masowych, zamknięcia szkół czy instytucji kultury. Potem został rozszerzony nawet na krótkotrwałe zamknięcie lasów. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z trzecią falą pandemii COVID-19.

Spis treści

 1. Obostrzenia na Warmii i Mazurach - trzeci tydzień
 2. Obostrzenia w pomorskim od 13 marca
 3. Nowe obostrzenia w Polsce - gdzie, od kiedy, jakie województwa

Minął równo rok, odkąd w Polsce wprowadzono pierwsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. 13 marca zamknięto szkoły, instytucje kultury czy odwołano imprezy masowe. Uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, a wiele osób zaczęło na zapas kupować produkty spożywcze czy higieny osobistej, spodziewając się, że już wkrótce mogą zamknąć sklepy spożywcze. Taki scenariusz nigdy nie nastąpił, choć wiosną 2020 roku znacznie ograniczono działalność galerii handlowych - zamknięta była większość sklepów, a w marketach obowiązywał limit osób oraz reżim sanitarny. Obostrzenia mocno odcisnęły i do tej pory odciskają piętno na branżach: gastronomicznej, sportowej czy rozrywkowej. Część obostrzeń "poluzowano" dopiero latem. Jesienią w Polsce zmagaliśmy się z drugą falą pandemii COVID-19, natomiast od marca do naszego kraju przyszła trzecia fala. Rząd na razie wprowadził nie ogólnopolskie, ale regionalne obostrzenia. Dotyczą czterech województw:

 • lubuskiego,
 • mazowieckiego,
 • pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego.
Raport z anteny 12.03.2021, godz.10

Obostrzenia na Warmii i Mazurach - trzeci tydzień

Obostrzenia na Warmii i Mazurach obowiązują od 27 lutego. To tutaj wskaźniki pokazują największą liczbę zakażeń

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaapelował do mieszkańców regionu o odpowiedzialność i solidarność.

- Obostrzenia na Warmii i Mazurach zostały przedłużone o kolejny tydzień z powodu dużej liczby zakażeń. Zwiększa się też liczba pacjentów w szpitalach i apeluję gorąco do mieszkańców Warmii i Mazur o przestrzeganie podstawowych zasad związanych z rygorami sanitarnymi wprowadzonymi na terenie naszego województwa - mówił. -Bardzo proszę byśmy nosili maseczki, zachowywali dystans, dezynfekowali dłonie i starali się nie gromadzić w sklepach wielkopowierzchniowych czy innych miejscach, gdzie zwyczajowo przebywamy np. w środkach transportu publicznego. Duże skupiska ludzkie są niestety rozsadnikiem epidemii. Od naszej postawy, od naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem zależy, czy uda nam się przerwać transmisję wirusa, zmniejszyć liczbę zakażeń i w konsekwencji zmniejszyć liczbę pacjentów w szpitalach - podkreślił.

Obostrzenia w pomorskim od 13 marca

Od soboty, 13 marca, obowiązują nowe obostrzenia w województwie pomorskim. Podobnie jak w warmińsko-mazurskim, we wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • stoki narciarskie
 • kluby fitness i siłownie
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Nowe obostrzenia w Polsce - gdzie, od kiedy, jakie województwa

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:

 • woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
 • woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
 • woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
 • woj. lubuskim – od 15 do 28 marca