Kopalnia Turów

i

Autor: PAP / Aleksander Koźmiński Kopalnia Turów

Kopalnia Turów - POROZUMIENIE ZAWARTE. Negocjacje z Czechami zbliżają się do końca [AKTUALIZACJA]

2022-02-03 13:43

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Pragi, by prowadzić dalsze rozmowy ws. kopalni Turów. Był to ostatni etap porozumienia z Czechami. Wstępne rozstrzygnięcia zapadły w środę, 2. lutego. W czwartek, po 13:00 poinformowano o podpisaniu ostatecznej umowy. Więcej na ten temat w artykule.

AKTUALIZACJA - premierzy Polski i Czech podpisali umowę ws. Turowa

Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala podpisali umowę o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów - taki komunikat pojawił się na Twitterze KPRM po 13:00. Informację potwierdził też sam Premier wpisem na Facebooku.

Wcześniej Polska i Czechy zawarły wstępne porozumienie w sprawie kopalni Turów. O podjęciu wspólnych decyzji stron nieoficjalnie informowano w środę, 2. lutego. W czwartek do Pragi udał się zaś Premier Mateusz Morawiecki, który miał prowadzić dalsze rozmowy z Petrem Fialą, szefem rządu Czech. Oznacza to, że spór został zakończony. Negocjacje dotyczące kopalni węgla brunatnego w Turowie rozpoczęły się w czerwcu 2021. Podjęto je po wniesieniu przez Czechy skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodziło o rozbudowę kopalni, która według Czechów zagrażała uniemożliwieniem dostępu do wody dla mieszkańców Liberca. Mówiono też o szkodliwym wpływie hałasu i pyłu emitowanych przez kopalnię. Na czas prowadzenia rozmów strona czeska domagała wstrzymania wydobycia w Turowie, co miało być "środkiem tymczasowym". We wrześniu 2021 TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia. Rząd RP nie zamierzał jednak uznać tej sankcji. Nowe porozumienie to szansa na rozwiązanie całego problemu.

Poradnik Zdrowie: cykl miesiączkowy

Rządy Polski i Czech zakończyły spór o kopalnię Turów

Według pierwszych nieoficjalnych informacji, wstępne porozumienia zawarto w środę wieczorem, 2. lutego. Strona Polska, pod przewodnictwem minister środowiska Anny Moskwy, uzgodniła z Czechami treść porozumienia, co dało rządowi RP możliwość przyjęcia tych rezolucji w trybie obiegowym. Rozmowy miały trwać przez kilka ostatnich dni. Treści porozumienie nie ujawniono, lecz otworzyło ono drogę do ostatniego etapu negocjacji. Finalizował je Mateusz Morawiecki.

Premier w Czechach na rozmowach w sprawie Turowa

O wizycie Mateusza Morawieckiego w Czechach informowało na Twitterze KPRM. Na stronie kancelarii zamieszczono zaś informacje nt. harmonogramu spotkania z Petrem Fialą:

  • godz. 11.00   powitanie premiera Mateusza Morawieckiego przez premiera Republiki Czeskiej Petra Fialę
  • godz. 11.05   spotkanie tête-à-tête premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Republiki Czeskiej Petrem Fialą
  • godz. 13.00   konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Republiki Czeskiej Petra Fiali

Co przewiduje porozumienie?

O najważniejszych ustaleniach mówił zaś premier Czech. Przekazał, iż w ramach umowy Polska wybuduje podziemną barierę zapobiegającą odpływowi wód podziemnych oraz wał ziemny, który zabezpieczy mieszkańców regionu Liberca przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Polska zobowiązała się też ograniczać zanieczyszczenie powietrza i dbać o dobrostan mieszkańców.

Dodajmy, że Petr Fiala od początku deklarował, iż zawarcie porozumienia poskutkuje wycofaniem skargi z TSUE.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE