Koniec noszenia maseczek. Wiceminister podał termin

i

Autor: pexels Koniec noszenia maseczek. Wiceminister podał termin

Koniec noszenia maseczek. Wiceminister podał termin. Jest jednak jeden warunek

2021-01-20 10:16

Koniec noszenia maseczek nastąpi jeszcze w 2021 roku? Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w jednym z wywiadów podał realny termin, w którym będziemy mogli zdjąć maseczki, a rząd zniesie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jest jednak jeden ważny warunek, którego nieuwzględnienie może wywołać pesymistyczny scenariusz.

Kiedy koniec noszenia maseczek? Wiceminister podał termin

W jednym z wywiadów udzielonych dla TVP Info wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, został zapytany, kiedy nastąpi koniec noszenia maseczek. Powiedział wówczas, że obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej zostanie z nami na pewno do lata 2021 roku. Pomimo tego, że w styczniu ruszyły w Polsce pierwsze szczepienia, to do nabrania przynajmniej częściowej zbiorowej odporności na koronawirusa potrzeba czasu – co najmniej kilku miesięcy. Natomiast wciąż w spowalnianiu jego emisji kluczowe pozostaje zachowanie dystansu społecznego.

ZOBACZ TEŻ: Koniec obostrzeń od 1 lutego?! Premier Mateusz Morawiecki ucieszył Polaków!

Koniec maseczek w 2021 pod jednym warunkiem

Trzeba zaznaczyć, że koniec noszenia maseczek latem 2021 roku przewiduje scenariusz optymistyczny. Warunkiem tego, by stał się realny, jest to, by na COVID-19 zaszczepiła się jak największa ilość osób. Zapał, który u wielu mogły wywołać słowa wiceministra zdrowia, studzi dyrektor naukowa WHO, dr Soumya Swaminathan. Według niej o powrocie do „normalności” po pandemii świat zacznie myśleć może dopiero w 2022 roku.

Zaatakowali za tęczową maseczkę

Kiedy trzeba nosić maseczkę?

Od 10 października na terenie całego kraju jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
 • w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
 • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
 • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
 • na uczelni,
 • w miejscu pracy przy obsłudze klienta.

Kto nie musi nosić maseczki?

Z obowiązku zwolnione są jedynie dzieci do 5. roku życia i osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza: 

 • całościowe zaburzenia rozwoju,
 • zaburzenia psychiczne,
 • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
 • trudności w samodzielnym odkryciu albo zakryciu ust lub nosa.

Maseczki nie trzeba nosić w lasach, parkach i ogrodach botanicznych lub zabytkowych, zieleńcach,  na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży, ale pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m. 

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE