Konferencja w Kijowie. Padły deklaracje ze strony przywódców Włoch, Niemiec i Francji

i

Autor: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Konferencja przywódców w Kijowie. Padły ważne deklaracje

2022-06-16 21:21

Rosyjska agresja wobec Ukrainy to agresja wobec całej Europy; im więcej broni dostaniemy od sojuszników, tym prędzej wyzwolimy nasze ziemie - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii. Podczas niej padły ważne deklaracje.

Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem dotyczyły dalszych sankcji wobec Rosji oraz powojennej odbudowy Ukrainy. - Rosja musi wycofać swoje wojska z Ukrainy i zgodzić się na rozmowy pokojowe - powiedział kanclerz Niemiec. Podkreślił, że jego kraj pomaga obecnie Ukrainie finansowo i militarnie oraz że Niemcy przyjęły jak dotąd ok. 800 tys. ukraińskich uchodźców. Zapewnił, że Berlin stoi po stronie Ukrainy w obronie jej suwerenności.

Małe bociany okazały się wielkimi głodomorami

Olaf Scholz: Rosja chce zmienić granice w Europie

Niemiecki kanclerz określił rosyjską agresję wojskową przeciwko Ukrainie jako działanie "świadczące o epokowej zmianie". Jego zdaniem "Rosja w sposób gwałtowny chce zmienić granice w Europie, co jest nie do przyjęcia".

Emanuel Macron: Nie zażądamy od Ukrainy ustępstw

- Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar. Zapewnił, że Europa będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa.

Prezydent Francji przekazał także, że wraz z przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii uzgodnili dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest częścią rodziny europejskiej. Powiedział, że "wszyscy czterej (przywódcy) popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

- Dziś na ziemi ukraińskiej waży się kwestia europejskiego bezpieczeństwa. Europa stoi ramię w ramię z Ukrainą; chcemy, aby Ukraina była wolna i niezależna, i aby nastał pokój" - powiedział Macron.

Mario Draghi: Chcemy widzieć Ukrainę w Europie

- Chcemy widzieć Ukrainę w UE, więc będziemy wspierać ją w tych dążeniach. Wartości związane z wolnością i niepodległością są częścią europejskiego projektu - nie możemy hamować tego procesu - mówił szef włoskiego rządu.

Wskazał także, że Zachód musi zorganizować eksport zboża z Ukrainy i "odważnie walczyć z wywołanym przez Rosję problemem - tak jak walczy prezydent Zełenski".