Wniosek zaakceptowany. Czas na debatę
W piątek burmistrz Końskich oficjalnie potwierdził, że do urzędu wpłynął wniosek Telewizji Republika w sprawie organizacji debaty prezydenckiej.
- Otrzymaliśmy i zaakceptowaliśmy wniosek Telewizji Republika o zorganizowanie debaty na naszym rynku – poinformował Krzysztof Obratański.
Propozycja dotyczy wydarzenia zaplanowanego na 28 maja, tuż przed decydującym głosowaniem w wyborach prezydenckich.
Wydarzenie zapowiada redaktor naczelny TV Republika Tomasz Sakiewicz, który napisał w środę na platformie X:
- W środę – 28 maja – zorganizujemy debatę na rynku w Końskich. (…) Republika zaproponuje debatę, jakiej jeszcze nie było.
Według Sakiewicza, udział w debacie potwierdził już Karol Nawrocki, kandydat wspierany przez PiS. Liczy, że do wydarzenia dołączy również kandydat KO Rafał Trzaskowski.
Szansa na prawdziwe starcie i promocję miasta
Dla burmistrza Końskich nadchodząca debata to nie tylko wydarzenie polityczne, ale i okazja do promocji lokalnej wspólnoty.
- Mam tylko nadzieję, że dojdzie do rzeczywistej debaty, promującej umiejętność dogadywania się – powiedział samorządowiec.
Podkreślił przy tym, jak ważne jest, by wyborcy mogli porównać poglądy obu kandydatów na jednym forum. W jego ocenie, ewentualna absencja jednego z kandydatów nie powinna dominować przekazu:
- Liczę, że nie brak obecności będzie powodem oceny, tylko właśnie to, co widzowie podczas debaty usłyszą i zobaczą. Bardzo bym sobie tego życzy”.
Powrót debaty do symbolicznego miejsca
Końskie zyskały miano symbolicznego miejsca debat wyborczych już w 2020 roku, choć wówczas – przed II turą – nie doszło do bezpośredniego starcia między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Obecny prezydent odmówił udziału w debacie organizowanej przez TVN, a Trzaskowski nie pojawił się na debacie w Końskich organizowanej przez TVP.
W tym roku miasto również było gospodarzem dwóch debat przed pierwszą turą – jedna odbyła się na rynku (transmitowana m.in. przez TV Republika i TV Trwam), druga w hali sportowej i była pokazywana przez TVP, Polsat i TVN.
Zainteresowanie debatą 11 kwietnia było ogromne. Według danych fundacji Res Futura, przekaz dotyczący wydarzenia wygenerował w mediach społecznościowych ponad miliard zasięgu w ciągu pierwszych 12 godzin. Średnio każdy internauta w Polsce zetknął się z treściami dotyczącymi debaty aż 40 razy.
Końskie. Centrum politycznej uwagi
Zainteresowanie Końskimi wynika nie tylko z organizacji debat, ale również z symboliki, którą przypisano temu miastu po słowach Grzegorza Schetyny. Polityk PO stwierdził przed laty, że „wybory wygrywa się w Końskich, a nie w Wilanowie”, podkreślając wagę głosu tzw. Polski powiatowej. Od tego czasu Końskie stały się miejscem bacznie obserwowanym przez media i polityków.
- Po pierwszej debacie w Końskich odnotowałem z pewną satysfakcją wpis na platformie X pana Radosława Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych lakonicznie stwierdził, że Końskie powinny postawić pomnik Grzegorzowi Schetynie. (…) Ogólnie wygrało miasto Końskie – zaznaczył burmistrz Obratański.
Wyniki i oczekiwania
W pierwszej turze wyborów w Końskich zwyciężył Karol Nawrocki, uzyskując 39,96 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uplasował się na drugim miejscu z poparciem 27,38 proc. W skali kraju różnice między kandydatami są minimalne, dlatego debatę zaplanowaną na 28 maja wielu obserwatorów traktuje jako potencjalnie kluczową dla ostatecznego wyniku.
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP