Jedzenie w szpitalach

i

Autor: Polskie Posiłki W Szpitalach/Canva

Jedzenie w szpitalach naprawdę tak wygląda. Nie uwierzysz, że tym karmią pacjentów!

2021-03-15 16:50

Szpitalna dieta od lat nie przestaje zaskakiwać. Aż trudno uwierzyć, że tak karmią pacjentów. Stare pieczywo, najtańsze wędliny, to tylko niektóre przykłady. Na facebookowej stronach Posiłki w szpitalach oraz Polskie Posiłki W Szpitalach można znaleźć szokujące zdjęcia ze szpitali z całego kraju. Na problem ten zwróciła uwagę także Najwyższa Izba Kontroli. Wskazała w raporcie, że system ochrony zdrowia nie gwarantuje prawidłowego żywienia pacjentów! Kliknij w galerię i sprawdź, jak karmią pacjentów w polskich szpitalach.

Spis treści

  1. Jedzenie w szpitalach. Zdjęcia pacjentów nie pozostawiają złudzeń!
  2. Jedzenie w szpitalach. Raport NIK
  3. Jedzenie w szpitalach. Jaki jest koszt wyżywienia pacjentów?

Jedzenie w szpitalach. Zdjęcia pacjentów nie pozostawiają złudzeń!

Najtańsze wędliny, stare pieczywo, spleśniałe owoce. Przykłady można by mnożyć. Szpitalna dieta od lat zaskakuje i, niestety, naprawdę tak wygląda. Potwierdzają to zdjęcia pacjentów i ich rodzin umieszczane od lat na facebookowych stronach Posiłki w szpitalach oraz Polskie Posiłki W Szpitalach. KLIKNIJ W GALERIĘ I SPRAWDŹ, JAK KARMIĄ W POLSKICH SZPITALACH >>>

Wielu pacjentów skarży się, że nie głoduje tylko dlatego, że rodziny donoszą im jedzenie. Jak jednak przetrwać podczas pandemii koronawirusa, gdy odwiedziny w szpitalach są mocno ograniczone? W niektórych przypadkach może być to trudne, a na pewno skutkuje utratą kilku kilogramów.

Jedzenie w szpitalach. Raport NIK

Na problem żywienia w szpitalach w 2018 r. zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Wskazała w raporcie, że system ochrony zdrowia nie gwarantuje prawidłowego żywienia pacjentów.

Przepisy nie określają norm żywieniowych pacjentów, jakości produktów, zasad kontroli usług żywienia szpitalnego, czy zasad zatrudniania dietetyków na oddziałach. Dostarczane produkty nie usprawniają funkcjonowania organizmu, a czasem mogą szkodzić – alarmowała NIK.

Podkreśliła, że w większości kontrolowanych szpitali pacjenci otrzymywali posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia, z surowców niskiej jakości i o niewłaściwych wartościach odżywczych. Zdarzały się także przypadki, że jadłospisy diety podstawowej nie pokrywały się z danymi deklarowanymi przez producentów na etykietach produktów.

Badania próbek posiłków szpitalnych przeprowadzonych na zlecenie NIK przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej wykazały także niedobory składników odżywczych, mogących powodować uszczerbek na zdrowiu pacjentów. To np.: odwapnienie, zmiękczenie i zniekształcenie kośćca, niedokrwistość, niedotlenienie tkanek, nadmierna pobudliwość mięśniowa, drżenie i bolesne skurcze mięśni, stany lękowe, bezsenność, nadciśnienie czy zaburzenia w funkcjonowaniu nerek.

NIK podkreśliła także w raporcie, że prawo nie reguluje zasad zatrudniania dietetyków, a część szpitali nie widziała potrzeby udziału dietetyka w procesie żywienia pacjentów.

Jak wskazała NIK, o skuteczności leczenia pacjentów w szpitalach decyduje nie tylko właściwie prowadzony przez personel medyczny proces leczniczy, ale także prawidłowe żywienie chorych oraz edukacja żywieniowa.

Jedzenie w szpitalach. Jaki jest koszt wyżywienia pacjentów?

NIK poinformowała w raporcie, że średni dzienny koszt wyżywienia w kontrolowanych szpitalach w latach 2015-2017 kształtował się na poziomie od 9,55 zł do 17,99 zł, zaś  średni koszt surowców użytych do przygotowania posiłków wynosił jedynie od 3,70 zł do 8,46 zł. Dane o kosztach „wsadu do kotła” możliwe były do oszacowania jedynie w szpitalach prowadzących własne kuchnie.

Szpital tymczasowy w Gdańsku