Skąd się biorą karaluchy w domu?
Karaluchy to potoczne określenie owadów zaliczanych do rzędu karaczanów. Cały rząd liczy niemal 4600 gatunków, z czego w Polsce spotkać można 16. Wiele z nich to gatunki synantropijne, które chętnie zamieszkują pobliżu ludzi.
Wbrew powszechnej opinii karaluchy nie biorą się z brudu. Jednak insekty te chętnie spożywają pozostawione resztki pożywienia i odpadki, skąd prawdopodobnie wzięło się przeświadczenie o ich powiązaniu z lokalami o niskim standardzie.
Karaluchy mogą trafić nawet do mieszkań na różne sposoby. Insekty te potrafią sprawnie biegać, przeciskać się przez wąskie szczeliny i wspinać po pionowych powierzchniach. Doskonale czują się w miejscach wilgotnych i ciemnych. Mogą więc przybyć do mieszkania od sąsiadów lub za pośrednictwem wentylacji czy kanalizacji. W zabudowaniach jednorodzinnych przedostają się do budynków mieszkalnych z piwnic, w których chętnie żerują. Czasami karaluchy można nieświadomie przenieść do domu czy przywieźć z podróży. Szkodniki pozostawiają w otoczeniu ślady zapachowe, które szybko zwabiają do pomieszczeń kolejne osobniki.
Jak wygląda karaluch?
W Polsce inwazje karaluchów w mieszkaniach spowodowane są głównie przez dwa gatunki: karaczana prusaka (Blattella germanica) i karaczana pospolitego (Blatta orientalis). Karaluchy pospolite osiągają od 17,5 mm do 28,7 mm. Mają spłaszczone, zaokrąglone ciało, zwykle o czarnym lub brązowym ubarwieniu. U samców uwagę zwracają również dosyć duże skrzydła, które u samic są silnie zredukowane i praktycznie niewidoczne.
Karaczany prusaki wyglądają podobnie. Są jednak mniejsze (10-13 mm) od karaluchów pospolitych mają brudnożółte ubarwienie, ciemne pasy na przedpleczu i rozwinięte skrzydła (niezależnie od płci).
Jak wytępić karaluchy?
Jeśli insekty nie zdążyły się jeszcze rozprzestrzenić w naszym mieszkaniu, warto spróbować je odstraszyć. W tym celu można wykorzystać kocimiętkę, wrotycz, liść laurowy czy ocet. Drażniąco na owady działa także silne światło oraz chłód, dlatego pewne efekty może przynieść częste wietrzenie pomieszczeń i ich silne oświetlanie.
Karaluchy zyskały złą sławę nie tylko ze względu na odrażający wygląd, ale również stwarzane przez siebie zagrożenie epidemiologiczne. Insekty te mogą przenosić groźne choroby. Karaluchy szybko się rozmnażają i łatwo rozprzestrzeniają w otoczeniu, dlatego nie należy liczyć, że same znikną. Skuteczne zwalczanie karaluchów w mieszkaniu wymaga kompleksowych działań.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się karaluchów w otoczeniu, trzeba szczególnie zadbać o czystość. Niezbędne jest częste sprzątanie, usuwanie resztek pożywienia oraz szczelne przechowywanie wszystkich produktów żywnościowych i śmieci. Warto uszczelnić również wszelkie szczeliny i zabezpieczyć otwory wentylacyjne w mieszkaniu.
Zwalczanie zmasowanej inwazji karaluchów wymaga bardziej radykalnych działań. Aby pozbyć się karaluchów z mieszkania, można wykorzystać specjalne środki w formie żeli, oprysków lub aerozoli. Zwalczanie karaluchów metodą żelową polega na aplikacji specjalnego owadobójczego żelu w miejscach przebywania karaluchów. W metodzie natryskowej wykorzystuje się oprysk, na bazie środków owadobójczych i wody, nanoszony bezpośrednio na powierzchnię, na której żerują insekty. Z kolei zamgławianie ULV polega na wytworzeniu w pomieszczeniu owadobójczej zimnej pary, docierającej nawet w najdrobniejsze szczeliny.
Karaluchy to z pewnością jedne z najbardziej nielubianych insektów. Nie warto cierpieć z powodu ich długotrwałego towarzystwa. Aby szybko i trwale wyeliminować uciążliwe insekty, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Jeśli interesuje Cię zwalczanie owadów i dezynsekcja Warszawa, zapoznaj się z ofertą firmy Prusator działającej w Warszawie i jej okolicach.