Jak ominąć korek? Gdzie są utrudnienia?

i

Autor: Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne Jak ominąć korek? Gdzie są utrudnienia?

Jak ominąć korek? Gdzie są utrudnienia? Wszystkie informacje znajdziesz w jednym miejscu!

2021-05-25 12:39

Wiosną i latem częściej podróżujemy po Polsce. Choć stan dróg w ostatnim czasie znacznie się poprawił, to ciągle kierowcy napotykają na różne utrudnienia związane np. z remontami. Korki pojawiają się też na najbardziej obleganych trasach, a niekorzystne warunki pogodowe wpływają na płynność jazdy. Teraz wszystkie informacje o utrudnieniach można znaleźć w jednym miejscu.

Gdzie są korki? Ruszyła strona przygotowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pod adresem drogi.gddkia.gov.pl dostępne są m.in. informacje o warunkach pogodowych, obrazy z kamer na drogach krajowych oraz możliwość zgłoszenia uszkodzonego elementu infrastruktury drogowej lub nawierzchni. 

Aplikacja GDDKiA - skąd pobrać? Ile kosztuje?

Serwis drogi.gddkia.gov.pl dostępny jest jedynie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Nie ma aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne. Twórcy serwisu zapewniają jednak, że dzięki zastosowaniu techniki Responsive Web Design, układ strony dostosowuje się do rozmiaru ekranu i okna przeglądarki. Ponadto układ widoczny na urządzeniach mobilnych został uproszczony, aby ułatwić nawigację np. w przerwie na trasie lub gdy szybko potrzebujemy dotrzeć do danej informacji.

Jak ominąć korek? Zobacz na mapie

Na mapach dostępnych na stronie widoczne są informacje dostarczane bezpośrednio z danych Krajowego Punktu Dostępowego. Użytkownicy mają też możliwość zgłaszania uszkodzonych znaków, elementów infrastruktury (barier, siatek ochronnych) lub ubytków w nawierzchni. Za pomocą formularza zgłoszeń można też poinformować o pieszych lub rowerzystach na drodze ekspresowej czy autostradzie oraz śmieciach bądź innych niebezpiecznych przedmiotach. Zgłoszenie trafi bezpośrednio do pracowników Punktu Informacji Drogowej GDDKiA. Po wstępnej analizie zgłoszenie będzie weryfikowane przez patrol terenowy. 

Nowością jest również narzędzie ułatwiające zgłaszanie roszczeń z tytułu szkód poniesionych przez użytkowników dróg zarządzanych przez GDDKiA. Jego twórcy liczą, że uprości to procedurę składania wniosków do ubezpieczyciela i sprawi, że przygotowanie wniosku w oparciu o gotowy formularz będzie wygodniejsze dla użytkowników.

Sonda
Czy kierowcy w Polsce jeżdżą bezpiecznie?
Raport z Opalenicy: Pierwszy dzień zgrupowania