Nocne wstrząsy na południu Grecji
Trzęsienie ziemi o sile 6,0 w skali Richtera wystąpiło tuż przed godziną 1:00 czasu polskiego. Według danych Amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej (USGS), epicentrum znajdowało się 23 km na południowy wschód od miejscowości Fri na wyspie Kasos, natomiast ognisko wstrząsu zlokalizowano na głębokości aż 74 km. To relatywnie głębokie trzęsienie, co mogło wpłynąć na jego odczuwalność w szerokim rejonie.
Wstrząsy były silnie odczuwalne na sąsiednich wyspach Kasos i Karpatos oraz na Krecie – szczególnie we wschodniej części wyspy. Mieszkańcy Heraklionu, największego miasta Krety, relacjonowali, że drgania trwały nawet 15 sekund. Również w zachodniej części wyspy, m.in. w Chanii, wstrząsy nie pozostały niezauważone.
Fala zgłoszeń i brak ofiar
USGS zarejestrowało ponad 835 raportów od osób, które doświadczyły trzęsienia. W wielu przypadkach zgłoszono silne drgania, świadczące o dużym zasięgu zjawiska. Pomimo odczuwalnej intensywności, greckie media nie przekazały dotąd informacji o zniszczeniach ani ofiarach – ani na Krecie, ani na wyspach położonych bliżej epicentrum.
Grecki sejsmolog Efthymios Lekkas uspokaja, że to trzęsienie nie miało żadnego związku z wcześniejszymi wstrząsami w okolicach wyspy Santorini czy niedawnymi trzęsieniami w Turcji. „Nie ma (między tymi zdarzeniami) absolutnie żadnego związku” – podkreślił naukowiec, sugerując, że był to odosobniony przypadek, a nie zapowiedź aktywniejszej sejsmicznie serii wydarzeń.
Ostrzeżenie przed tsunami i reakcja władz
Bezpośrednio po trzęsieniu, greckie ministerstwo ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej wysłało mieszkańcom alert o możliwości wystąpienia tsunami. Jednak kilka godzin później, ostrzeżenie zostało odwołane.
Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: RMF24.PL.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Wakacje w Czarnogórze. Zobacz piękne wakacyjne widoki!
Polecany artykuł: