FIFA

i

Autor: Thomas Couto flickr.com FIFA

FIFA zdecydowała. Rosja ZDYSKWALIFIKOWANA. Polska w finale baraży

2022-03-09 6:02

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wskutek dyskwalifikacji reprezentacji Rosji przyznała Polsce walkower w półfinale baraży o awans do mundialu i zdecydowała, że biało-czerwoni zagrają od razu w finale. Mecz Ukrainy ze Szkocją przełożono z marca na czerwiec.

Decyzje światowej centrali to konsekwencja ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, który trwa od 24 lutego.

Polscy piłkarze mieli zmierzyć się w Moskwie z Rosją 24 marca w półfinale jednej z trzech ścieżek barażowych. Pięć dni później zwycięzca tej pary miał podjąć Szwecję lub Czechy w spotkaniu decydującym o awansie do mistrzostw świata w Katarze. Jednak zarówno biało-czerwoni, jak i Czesi oraz Szwedzi zapowiedzieli, że w obliczu rosyjskiej agresji nie zamierzają grać ze "Sborną" nawet na neutralnym terenie.

- W następstwie decyzji z 28 lutego 2022 roku, podjętej wspólnie z Komitetem Wykonawczym UEFA, o zawieszeniu do odwołania wszystkich rosyjskich drużyn z rozgrywek międzynarodowych pod egidą FIFA lub UEFA, Biuro Komitetu Organizacyjnego FIFA postanowiło, że Polska otrzyma awans bez walki do finału ścieżki B, który zostanie rozegrany 29 marca 2022 roku i w którym zmierzy się ze zwycięzcą spotkania pomiędzy Szwecją a Czechami - napisano w komunikacie.

Polska awansuje tym samym bezpośrednio do finału i czeka na wyłonienie rywala, z którym zmierzy się 29 marca. Satysfakcję z takiego rozwiązania wyraził minister sportu Kamil Bortniczuk.

"Rosja ukarana walkowerem. Jest decyzja FIFA. Presja ma sens" - napisał na Twitterze.

"Cieszy, że federacja poszła za głosem, który wybrzmiał w Polsce. Szkoda, że decydowanie trwało tak długo. Autoryzowanie dziś reprezentacji państwa, które popełnia zbrodnie wojenne jest nie do zaakceptowania przez wolny świat. Jedyna słuszna decyzja!" - dodał po chwili szef resortu.

"FIFA ukarała dziś Rosję walkowerem. I bardzo dobrze! W wyniku wojny na Ukrainie, odpowiedzialność musi ponieść także rosyjski futbol. Zero tolerancji dla kraju, który bestialsko zabija cywilów... A my pokazaliśmy, że piłkarska solidarność ma sens! I dalej wspieramy Ukrainę" - skomentował z kolei prezes PZPN Cezary Kulesza na Twitterze.

Z powodu trwającego konfliktu zbrojnego FIFA zdecydowała się także przełożyć baraże z udziałem Ukrainy, która miała najpierw grać ze Szkocją, a potem ewentualnie ze zwycięzcą pary Walia - Austria. Ten drugi mecz odbędzie się w pierwotnie planowanym marcowym terminie, a Ukraina przystąpi do rywalizacji w czerwcu.

Czy warto pomagać? (Ukraina)