Facebook wyłączony w UE jeszcze tego lata? Ryzyko związane z konfliktem przepisów Unii i USA

2022-07-08 19:01
Facebook
Autor: pixabay.com Facebook

Jeszcze tego lata użytkownicy i użytkowniczki z krajów Unii Europejskiej mogą stracić dostęp do Facebooka i Instagrama. Możliwa blokada serwisów ma związek konfliktem przepisów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych i na terenie Unii. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Facebook i Instagram to wciąż jedne z najpopularniejszych platform społecznościowych na Świecie. Liczba użytkowników i użytkowniczek samego FB to blisko 3 mld. osób. Duża część ludzi logujących się każdego dnia na Facebooka czy Instagrama mieszka na terenie Unii Europejskiej. Polacy, a także obywatele i obywatelki z innych krajów członkowskich, mogą niedługo stracić dostęp do obu platform. Dlaczego? Wszystko przez konflikt obowiązujących w Stanach Zjednoczonych i UE przepisów określających zasady przepływu danych. Spór o nie toczył się między firmą Meta (właścicielem platform) a instytucjami unijnymi. Irlandzką Komisją Ochrony Danych ogłosiła w tym tygodniu, że zamierza blokować właścicielowi Facebooka przesyłanie danych użytkowników z Europy do USA.

Gen. Mieczysław Cieniuch: Odzyskanie Krymu będzie możliwe pod jednym warunkiem

UE kontra Meta - o co chodzi w sporze?

W 2020 Trybunał Sprawiedliwości UE unieważnił Privacy Shield - unijno-amerykański pakt o przepływie danych. Powodem były obawy przed amerykańskimi praktykami inwigilacyjnymi. Trybunał utrudnił też korzystanie ze standardowych klauzul umownych (SCC) - innego narzędzia prawnego, które Meta i inne amerykańskie firmy wykorzystywały w celu przekazywania danych osobowych do USA.

Jako pierwsza skorzystała z tego Irlandia. W tym tygodniu Irlandzka Komisja Ochrony Danych poinformowała swoich odpowiedników w Europie, że zablokuje firmie Meta możliwość wysyłania danych użytkowników z Europy. Za przykładem Irlandii mogą pójść inne kraje. Instytucje pozostałych członków UE (w tym Polski), mają miesiąc na przekazanie uwag.

Meta: " nie będziemy mogli oferować w Europie Facebooka i Instagrama"

Spór między firmą a europejskimi instytucjami toczył się od lat. Meta jeszcze w marcu 2022 informowała amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, że: Jeśli nowe transatlantyckie przepisy w sprawie przekazywania danych nie zostaną przyjęte i nie będziemy w stanie stosować dotychczasowych przepisów SCC lub polegać na innych alternatywnych sposobach przekazywania danych z Europy do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie będziemy mogli oferować w Europie wielu naszych najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama.

Stracimy dostęp do FB? Negocjacje trwają

To, czy mieszkańcy i mieszkanki UE zachowają możliwość korzystania z Facebooka i Instagrama wciąż jest kwestią otwartą. Zarówno gigantowi Marka Zuckerberga jak i innym amerykańskim firmom bazującym na danych osobowych zależy na znalezieniu rozwiązania pozwalającego na sprawne prowadzenie biznesu. Dlatego między UE i USA prowadzone są negocjacje w sprawie nowej umowy transferu danych. Chodzi o przepisy, które pozwoliłyby firmom takim jak Meta na dalsze przesyłanie danych do USA pomimo restrykcji ogłoszonej przez Irlandię.

Źródło: Politico

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze