Vulcano może wybuchnąć w każdej chwili

i

Autor: Canva / Brisk g / Wikimedia Commons Vulcano może wybuchnąć w każdej chwili

Ewakuowano mieszkańców i ogłoszono stan kryzysowy – kolejny wulkan budzi się z uśpienia! [WIDEO]

2021-11-23 15:54

Na włoskim archipelagu Wysp Liparyjskich ogłoszono stan kryzysowy. Mimo tego, że jeszcze nie doszło do wybuchu to już teraz ewakuowano mieszkańców i zakazano wstępu turystom. Który właśnie budzi się ze 130-letniego uśpienia. Do erupcji może dojść w każdej chwili! Możliwe, że wybuch tego wulkanu wywoła tsunami.

Możliwe, że wybuch Vulcano wywoła tsunami

Jak donosi portal twojapogoda.pl we Włoszech w każdej chwili może wybuchnąć bardzo niebezpieczny wulkan. Wulkan ten znajduje się na północnym wybrzeżu włoskiej Sycylii. Był nieaktywny od 131 lat i znajduje się na wyspie Vulcano na Morzu Tyrreńskim.

Nie jest to jeden wulkan, a cały system wulkaniczny składający się z kilku wulkanów, spośród których największą aktywność wykazuje krater La Fossa. To właśnie z powodu szybko narastającej aktywności krateru w dzielnicy Porto Levante ogłoszono alarm i po raz kolejny ewakuowano mieszkańców, tym razem na stałe. Na zagrożony teren zakazano również wstępu turystom. Rejon ten, bowiem słynie z naturalnych basenów wypełnionych gorącym błotem leczniczym… które teraz owiane są trującymi gazami, które wydobywają się z wulkanu. Wyziewy opadają również na okoliczne zabudowania i stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo dla każdego.

Aktywność Vulcano zarejestrowano już ubiegłego lata, która nasiliła się we wrześniu. Pomiary wykonywane przez geologów wykazały wtedy zmiany w sygnałach geofizycznych i geochemicznych w kraterze Fossa. Na początku października tego roku doszło do pierwszej ewakuacji gospodarstw znajdujących się w okolicach wulkanu.

Ostatnia erupcji Vulcano była w 1890 roku. Doszło wtedy do wyrzucenia bloków materiału zamykającego stary komin wulkaniczny. Miały też miejsce wyrzuty lawy, bomb wulkanicznych i popiołów. Erupcje następowały z dużą częstotliwością, w krótkich odstępach czasowych. Doszło też do wyzwolenia tsunami. Naukowcy zakładają podobny scenariusz podczas tego wybuchu. Możliwe też jest, że podczas nadchodzącej erupcji może też powstać nowy stożek wulkaniczny. O sytuacji na Vulcano będziemy informować na bieżąco.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sprzedawali "paszporty covidowe". Zatrzymano 11 osób.