Vulcano może wybuchnąć w każdej chwili

i

Autor: Canva / Brisk g / Wikimedia Commons Vulcano może wybuchnąć w każdej chwili

Ewakuowano mieszkańców i ogłoszono stan kryzysowy – kolejny wulkan budzi się z uśpienia! [WIDEO]

2021-11-23 15:54

Na włoskim archipelagu Wysp Liparyjskich ogłoszono stan kryzysowy. Mimo tego, że jeszcze nie doszło do wybuchu to już teraz ewakuowano mieszkańców i zakazano wstępu turystom. Który właśnie budzi się ze 130-letniego uśpienia. Do erupcji może dojść w każdej chwili! Możliwe, że wybuch tego wulkanu wywoła tsunami.

Możliwe, że wybuch Vulcano wywoła tsunami

Jak donosi portal twojapogoda.pl we Włoszech w każdej chwili może wybuchnąć bardzo niebezpieczny wulkan. Wulkan ten znajduje się na północnym wybrzeżu włoskiej Sycylii. Był nieaktywny od 131 lat i znajduje się na wyspie Vulcano na Morzu Tyrreńskim.

Nie jest to jeden wulkan, a cały system wulkaniczny składający się z kilku wulkanów, spośród których największą aktywność wykazuje krater La Fossa. To właśnie z powodu szybko narastającej aktywności krateru w dzielnicy Porto Levante ogłoszono alarm i po raz kolejny ewakuowano mieszkańców, tym razem na stałe. Na zagrożony teren zakazano również wstępu turystom. Rejon ten, bowiem słynie z naturalnych basenów wypełnionych gorącym błotem leczniczym… które teraz owiane są trującymi gazami, które wydobywają się z wulkanu. Wyziewy opadają również na okoliczne zabudowania i stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo dla każdego.

Aktywność Vulcano zarejestrowano już ubiegłego lata, która nasiliła się we wrześniu. Pomiary wykonywane przez geologów wykazały wtedy zmiany w sygnałach geofizycznych i geochemicznych w kraterze Fossa. Na początku października tego roku doszło do pierwszej ewakuacji gospodarstw znajdujących się w okolicach wulkanu.

Ostatnia erupcji Vulcano była w 1890 roku. Doszło wtedy do wyrzucenia bloków materiału zamykającego stary komin wulkaniczny. Miały też miejsce wyrzuty lawy, bomb wulkanicznych i popiołów. Erupcje następowały z dużą częstotliwością, w krótkich odstępach czasowych. Doszło też do wyzwolenia tsunami. Naukowcy zakładają podobny scenariusz podczas tego wybuchu. Możliwe też jest, że podczas nadchodzącej erupcji może też powstać nowy stożek wulkaniczny. O sytuacji na Vulcano będziemy informować na bieżąco.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sprzedawali "paszporty covidowe". Zatrzymano 11 osób.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE