Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe! To pierwszy raz od 11 lat

i

Autor: pixabay.com Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe! To pierwszy raz od 11 lat

Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe! To pierwszy raz od 11 lat

2022-07-21 20:45

Przełomowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego! Organ ogłosił właśnie pierwszą podwyżkę stóp procentowych od 11 lat. Wynosi ona 50 punktów bazowych, czyli tyle, ile prognozowali ekonomiści. Co to oznacza dla Polaków? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe: O ile?

- Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych. Tak więc od 27 lipca 2022 stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną,odpowiednio, do: 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc. - napisano w komunikacie.

Kolejne podwyżki?

- Na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów stosowna będzie dalsza normalizacja stóp procentowych. Dzisiejsze przyspieszenie odejścia od ujemnych stóp procentowych pozwala Radzie Prezesów przejść do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Dalsze kształtowanie stóp procentowych przez Radę Prezesów nadal będzie zależeć od danych i pomoże jej spełnić cel inflacyjny wynoszący 2 proc. w średnim okresie – dodano.

Nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej

EBC ustanowił nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej (Transmission Protection Instrument, TPI).

- Rada Prezesów uznała, że konieczne jest ustanowienie instrumentu TPI w celu wsparcia skutecznej transmisji polityki pieniężnej. W szczególności, ten instrument będzie zapewniać płynną transmisję nastawienia naszej polityki pieniężnej we wszystkich krajach strefy euro, w miarę jak Rada Prezesów będzie kontynuować proces normalizacji polityki pieniężnej. Jednolitość polityki pieniężnej Rady Prezesów jest warunkiem koniecznym, by EBC mógł wypełniać swój mandat do ochrony stabilności cen - wynika z oświadczenia EBC.

Czytaj także: RPP podniosła stopy procentowe. PIE: Dalsze podwyżki pod znakiem zapytania

- Instrument TPI będzie uzupełnieniem zestawu narzędzi Rady Prezesów i może zostać aktywowany w celu przeciwdziałania nieuzasadnionej, chaotycznej dynamice na rynku stanowiącej poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej w strefie euro. Skala skupu w ramach tego instrumentu zależy od tego, jak poważne są zagrożenia dla transmisji polityki pieniężnej. Skup nie jest ograniczony ex ante. Instrument TPI będzie chronić mechanizm transmisji, co pozwoli Radzie Prezesów skuteczniej wypełniać mandat do utrzymania stabilności cen - dodano.

EBC podał, że "jeśli chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom dla mechanizmu transmisji związanym z pandemią, pierwszą linią obrony pozostaje elastyczność przy reinwestowaniu spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych z portfela nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP)".

Dlaczego tak wysoka podwyżka?

Bank wskazał, że wyższa niż wcześniej zapowiadana podwyżka stóp proc. wynika z oceny ryzk inflacyjnych.

- Rada Prezesów uznała, że pierwszy krok w procesie normalizacji podstawowych stóp procentowych powinien być większy, niż zasygnalizowano na jej ostatnim posiedzeniu. Ta decyzja wynika z jej zaktualizowanej oceny ryzyk inflacyjnych i wzmocnionego wsparcia dla skutecznej transmisji polityki pieniężnej zapewnionego przez instrument TPI. Wesprze powrót inflacji do średniookresowego celu Rady Prezesów poprzez mocniejsze zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych oraz zapewnienie dostosowania warunków popytowych umożliwiającego spełnienie celu inflacyjnego w średnim okresie - wynika z oświadczenia EBC.

Bank podkreślił, że reinwestycje spłat kapitału w ramach zakupów aktywów netto APP i PEPP pozostaną bez zmian.

FAKE BODY, LEWY DO BARCELONY, AUTONOMICZNE CZOŁGI, JAKIE AUTO NA UPAŁY | ESKA XD #053

Co podwyżki EBC oznaczają dla Polski?

Zdaniem ekspertów decyzja Europejskiego Banku Centralnego była konieczna, bo obecnie liczy się szybkie i zdecydowane działanie. Stąd w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Jak mówi ekonomista Marek Zuber, posiadacze kredytów w euro nie odczują mocno wzrostów. 

- Żeby ten element walki z inflacją relatywnie szybko można było odczuć, mówiąc zupełnie wprost - za parę miesięcy kolejne podwyżki stóp mogą być już bardzo problematyczne w związku z mocnym hamowaniem gospodarki - tłumaczy.

Czytaj także: Inflacja najwyższa od 25 lat. GUS podał najnowsze dane. Za co zapłacimy najwięcej?

Jak dodaje, Polacy posiadający kredyty w euro nie odczują znacznie skutków tej podwyżki. Może mieć ona za to inny efekt.

- Jeżeli na przykład Europejski Bank Centralny mocno by jednak te stopy podnosił, na to nałożyłoby się oczywiście działanie Putina i to wszystko, co wiąże się z hamowaniem gospodarki. No to gospodarka europejska wyhamowałaby jeszcze bardziej. A to będzie miało wpływ na nas wszystkich, na wzrost gospodarczy w Polsce, na to czy w Polsce pojawi się recesja i jak będzie głęboka - dodaje Zuber.

Podwyżki stóp procentowych zdaniem ekonomistów mogą potrwać jeszcze 4-5 miesięcy.

Waluty w Europie. Czy wiesz, czym się płaci w tych krajach?

Pytanie 1 z 12
Hiszpania:
Źródło: Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe! To pierwszy raz od 11 lat