SG wojna czarnobyl

i

Autor: SE

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu odłączona od sieci elektroenergetycznej. "Brak zasilania grozi wyciekiem radioaktywnym"

2022-03-09 14:33

Wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci - podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na ukraińskiego państwowego operatora sieci elektroenergetycznej. Jak podkreślił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, "brak zasilania w elektrowni w Czarnobylu grozi wyciekiem radioaktywnym". - Barbarzyńska wojna Putina sprowadza zagrożenie na całą Europę. Musi ją przerwać natychmiast! - napisał Kułeba.

Ukraiński operator sieci elektroenergetycznej przekazał w środę, że siły rosyjskie odłączyły czarnobylską elektrownię jądrową od sieci - wskazał w środę Bloomberg.

Do sytuacji odniósł się także szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Podkreślił, że jedyna sieć dostarczająca prąd do okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jest uszkodzona.

Wzywam społeczność międzynarodową, by pilnie zażądała od Rosji wstrzymania ognia i dopuszczenia ekip naprawczych, by przywrócić zasilanie – zaapelował Kułeba na Twitterze. - Zapasowe agregaty dieslowskie są zdolne zasilać Czarnobylską Elektrownię Jądrową przez 48 godzin. Po tym czasie systemy chłodzenia instalacji przechowywania zużytego paliwa nuklearnego zatrzymają się, co niesie bezpośrednie zagrożenie wyciekami radioaktywnymi. Barbarzyńska wojna Putina sprowadza zagrożenie na całą Europę. Musi ją przerwać natychmiast! – napisał szef ukraińskiej dyplomacji.

Sprawę skomentowała też Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W komunikacie w mediach społecznościowych napisała, że "nie widzi krytycznego wpływu na bezpieczeństwo".

We wtorek wieczorem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała, że utraciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przypomniano, że w obiekcie znajdują się wyłączone z użytku reaktory oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. Organ regulacyjny przekazał, że może komunikować się z zakładem tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Marcin Ociepa odpowiada na pytanie czy Polsce grozi agresja ze strony Rosji?

Wcześniej we wtorek BBC podał, że Rosjanie przetrzymują na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy. Przekazano, że personel kontynuuje wypełnianie swoich obowiązków - "atmosfera jest spokojna, ale warunki panujące na miejscu określają oni jako trudne".

Od 24 lutego, czyli od dnia przejęcia kontroli nad obiektem przez rosyjskie wojsko, w czarnobylskiej elektrowni pracuje i mieszka tych samych 210 członków personelu, choć wymagana jest rotacja pracowników. Mają dostęp do żywności i leków, jednak w ograniczonym zakresie, a sytuacja się pogarsza - przekazała MAEA.

Osiem z piętnastu wybudowanych na Ukrainie reaktorów jądrowych jest obecnie w użytku, a poziom promieniowania nadal jest w normie - poinformował serwis CNN.