Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ekologiczne cegły wyglądają jak klocki dla dzieci. Nie uwierzycie, z czego są zrobione! [WIDEO]

2022-01-10 14:37

Niezwykłe ekologiczne cegły wyprodukowane przez kanadyjską firmę mogą zrewolucjonizować budownictwo. System budowlany oparty na „klockach” wykonanych z włókien roślinnych według twórców, ma przewyższać wszystkie inne istniejące do tej pory na rynku rozwiązania. Z czego produkuje się „zielone” klocki budowlane – czytajcie dalej.

Ekologiczne budownictwo z klocków

Materiał, jaki został użyty do stworzenia „klocków” budowlanych jest zaskakujący, bo są one wykonane głównie z drewnianego rdzenia konopi. Wysuszone włókna konopne miesza się ze specjalną mieszanką wapna, piasku i zalewa wewnętrzną strukturalną ramę kompozytową. To właśnie dzięki tej ramie, konopne cegły można układać jak popularne klocki lego.

Pojedynczy konopny „klocek” do zastosowań domowych waży 13,6 kg, do zastosowań komercyjnych jest nieco cięższy i wynosi 14,7 kg. Bloki łączy się zaprawą lniano-wapienną i klejem. Sam proces budowania z gotowych „klocków” wydaje się dziecinnie prosty. Jak podaje producent Just BioFiber Structural Solutions konopne cegły mają także wiele innych zalet.

Stanowią bardzo dobrą izolację termiczną i dźwiękową. Są odporne na ogień, pleśń i owady. Ponadto tego typu ściany „oddychają”. Beton konopny (konoplit) potrafi wychwytywać dwutlenek węgla i posiada on tzw. ujemny ślad węglowy. Czyli jest w stanie pochłonąć więcej dwutlenku węgla, niż zostało wyemitowane w trakcie jego produkcji. Czy można chcieć czegoś więcej? Jak zapewnia producent, jego bloki z betonu konopnego mogą być nawet o 37 procent tańsze, niż tradycyjne materiały budowlane o porównywalnych specyfikacjach.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!