Dziady czy Halloween? Te zwyczaje przetrwały do dziś!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Dziady czy Halloween? Te zwyczaje przetrwały do dziś!

2023-10-30 12:32

Już 31 października obchodzić będziemy Halloween 2023. Według dawnych wierzeń w noc Halloween zaciera się granica między światem umarłych, a światem ludzi żyjących. W różnych krajach, panują różne zwyczaj i obyczaje. Również w Polsce nasi pradziadkowie mieli swoje obrzędy. Niektóre zwyczaje przetrwały do dziś!

Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej, a sama nazwa pochodzi od angielskiej All Hallows’ Eve, czyli wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. Tej nocy zacierały się granice pomiędzy światem żywych a umarłych. Demony, upiory i skrzaty, które 31 października wychodzą na świat po raz ostatni przed zimą, miały wtedy straszyć biednych mieszkańców miast i wiosek. Dobre duchy witano posiłkiem i uroczystościami. Złe trzeba było jednak odpędzić i zapewnić ochronę sobie oraz swojej rodzinie. Jak wiadomo, potwory akceptują inne straszydła i złośliwe są jedynie dla ludzi. To dlatego zakładano podarte stare ubrania, szmaty i maski, Te ostatnie wycięte były z rzodkwi lub brukwi. Palono również świecie i lampiony, które z czasem zmieniły się w popularne dekoracje domów. Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX wieku i coraz chętniej je obchodzimy. W całej Polsce odbywają się z tej okazji zabawy i imprezy, a my umieszczamy w domach dekoracje. Zwyczaj zbierania cukierków wywodzi się z tradycji odwiedzania domów i zbierania kawałków ciasta. To symbol zmarłych, za których należy się pomodlić. 

Dziady, czyli Polskie zwyczaje i obrzędy na Wszystkich Świętych

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, bo Dziady odprawiano po zmroku. Słowianie czynili to więcej niż raz do roku. Dziady wiosenne odbywały się na samym początku maja, a te jesienne na przełomie października i listopada. Nic więc dziwnego, że obrzędy zbliżone są nieco do tych celtyckich. Przybywające w noc Dziadów dusze należało ugościć i pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Dla zmarłych przygotowywało się posiłki, w których skład wchodziły miedzy innymi kutia, jaja, czy wódka. Można było je wystawiać na cmentarzach lub w domach. Na rozstajach dróg palono natomiast ognie, które miały za zadanie wskazywać zbłąkanym drogę.

Dziady czy Halloween? Co świętować z dzieckiem?

Niezależnie od tego, które zwyczaje wprowadzamy do naszego domu, warto opowiedzieć dziecku o tym skąd się wzięły. Halloween 2023 to doskonała okazja do poćwiczenia języka angielskiego i prostego słownictwa. O Dziadach warto natomiast wspomnieć dzieciom starszym, które już uczą się historii. Nie zapominajmy również, że to dobry czas by porozmawiać o śmierci i tym, jak sobie z nią poradzić.

Za kogo powinieneś przebrać się na Halloween 2023?
Pytanie 1 z 10
Jaki film wybrałbyś na wieczór?
Królewski Ogród Światła zachwyca w Wilanowie