Komary we Wrocławiu

i

Autor: Pixabay.com Komary we Wrocławiu

Domowe i SKUTECZNE sposoby na komary. Tych prostych tricków jeszcze nie znałeś!

2021-05-31 11:11

Kiedy zamiast cieszyć się z dobrej pogody i czasu spędzonego na świeżym powietrzu tylko narzekamy – to oznacza tylko jedno: zaczyna się sezon na komary. Choć w sklepach dostępnych wiele preparatów na te owady, nie na wszystkie działają. Jak nie przepłacić i znaleźć domowe i skuteczne sposoby na komary? Podajemy poniżej kilka prostych tricków których jeszcze nie znałeś!

Spis treści

 1. Co wabi i przyciąga komary?
 2. Domowe sposoby na komary: Rośliny pomocne w walce z plagą komarów
 3. Co jeszcze zadziała na komary?

Domowe sposoby na komary pomogą nam nie tylko spokojnie zasnąć, lecz także obudzić się bez swędzących ukąszeń. Dzięki takim skutecznym sposobom możemy odstraszać komary skuteczniej niż za pomocą środków chemicznych.

Skuteczne sposoby na komary przydają się każdego lata, szczególnie wtedy, gdy ciepłe dni przeplatają się z dniami deszczowymi, co sprzyja mnożeniu się tych owadów.

Co wabi i przyciąga komary?

Musimy więc zapytać, co przyciąga komary, a później to wyeliminować? Przyczyn poszukajmy w ciele ludzkim i wśród czynników zewnętrznych. Komary wabi:

 • zapach potu – możemy go zneutralizować suplementując witaminę B

 • zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. (Zdarza się to w czasie wysiłku fizycznego oraz dotycz pań w trzecim trymestrze ciąży – ciężarne wydychają o 21% więcej powietrza, a więc i dwutlenku węgla).

 • ciepło – rozgrzane ciało np. wysiłkiem fizycznym

 • feromony wydzielane w czasie owulacji

 • zapach kwasu mlekowego w czasie laktacji

 • zapach mikloflory naszej skóry; bakterii i grzybów, które żyją w porach i mieszkach włosowych. Ona z kolei zależy od genów, higieny osobistej i środowiska, w którym żyjemy – a więc… dbajmy o czystość, by uniknąć ukąszeń.

Domowe sposoby na komary: Rośliny pomocne w walce z plagą komarów

W walce z komarami sprawdzają się rośliny, które wydzielają intensywny zapach.

Komary „nie lubią” zapachu wanilii. Niestety, by ta stosowana już przez nasze babcie metoda była skuteczna, trzeba dość mocno skropić ciało. Na pomoc przychodzi znaleziony w kuchni zapach waniliowy do ciast.

 Naturalnymi odstraszaczami komarów są olejki: cytrynowy lub z trawy cytrynowej oraz goździkowy. To właśnie po nie warto sięgać przed wieczornym wyjściem. Ich działanie zauważalne jest nawet po rozcieńczeniu z wodą. Olejki eteryczne można zakupić w aptece lub sklepach z kosmetykami naturalnymi

 Skuteczne mogą być też liście pomidora, bazylii czy wreszcie czosnek.

 We własnym zakresie możemy przygotować napar z nagietka, wrotyczu pospolitego czy mięty.

Co jeszcze zadziała na komary?

Zapalenie lampki na komary – to specjalna lampka, której żarówka osłonięta jest metalową siatką pod napięciem. Światło wabi komary, a te w momencie dotknięcia siatki, natychmiast giną. Napięcie prądu w siatce jest zabójcze dla komarów, człowiekowi nie zrobi żadnej krzywdy.

Najbardziej znanym zapachem odstraszającym komary jest ocet. Choć przyznać należy, że wielu osób jest on nie do zniesienia. Napełnienie kieliszka octem, czy posmarowanie skóry octem, pomoże.

A nawet możemy pokusić się o zbudowanie specjalnej pułapki. W tym celu plastikową butelkę po napoju rozcinamy na pół. Dolną część owijamy ciemną tkaniną albo papierem i umieszczamy w niej miksturę przygotowaną ze zmieszanych:

 1. 200 ml wody
 2. 50 g cukru
 3. 1 g drożdży

Do dolnej części butelki, wkładamy odwróconą szyjką do dołu, górną część butelki. Pułapka gotowa. Na jakiej zasadzie działa? – Pracujące drożdże emitują przyciągający komary, wspominany już, dwutlenek węgla. Drożdże pełnia rolę wabika.

Sonda
Czym łagodzisz ukąszenia komarów?
RÓŻAŃSKI CIĘŻKO NOKAUTUJE SZPILKĘ