Szakal w Puszczy Białowieskiej

i

Autor: pexels Szakal w Puszczy Białowieskiej

Wydarzenia

Do Puszcza Białowieska ma nowego mieszkańca. Drapieżnik zagrozi tamtejszej faunie?

2024-05-19 14:53

Takiego gościa w Puszczy Białowieskiej raczej nikt się nie spodziewał. A jednak, uchwyciła go fotopułapka Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Mowa tu o szakalu złocistym, który najwyraźniej pomieszkuje w tym rejonie. To jedyny jego gatunek występujący poza Afryką.

Tego raczej nikt w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk się nie spodziewał. Fotopułapka instytutu uchwyciła ty razem nietypowego gościa Puszczy Białowieskiej. Mowa o szakalu złocistym. 

"Nowy gatunek drapieżnika w Puszczy Białowieskiej:szakal złocisty! - możemy przeczytać w poście na platformie X.

(...) Ciekawe jak odnajdzie się w ekosystemie pełnym innych drapieżników, szczególnie kilkudziesięciu wilków, które zamiast chlebem i solą powitają go kłem i pazurem".

Gatunek ten po raz pierwszy odnotowano w Polsce w 2015 roku. Z wyglądu przypomina wilka szarego, choć jest od niego zdecydowanie mniejszy. Równocześnie jest on większy od przeciętnego przedstawiciela gatunku lisa rudego.

Szakale złociste są największymi przedstawicielami tej rodziny, których zasięg występowania sięga poza Afrykę. Ich pojawienie się w Polsce ma najprawdopodobniej związek z ocieplaniem się klimatu. Jego zmiany sprzyjają rozpowszechnianiu się niektórych gatunków. Najwyraźniej szakale złociste są jednym z nich.  

https://twitter.com/MZmihorski/status/1790799674837713098

Posadź te rośliny w ogrodzie. Kleszcze i insekty uciekną natychmiast [LISTA]

Zobacz naszą galerię poniżej!

Wilki i lisy upodobały sobie to miejsce pod Częstochową