Maseczka

i

Autor: pixabay.com Maseczka

Dłuższa kwarantanna dla określonej grupy zakażonych - Minister Zdrowia zdradza, o kogo chodzi

2021-06-01 13:56

Walka z koronawirusem trwa. Jednym z najważniejszych środków bezpieczeństwa podczas pandemii są kwarantanny. Obecnie czas odseparowania od zdrowych wynosi 10 dni, jednak to może się zmienić w przypadku pewnej szczególnej grupy zakażonych. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule.

Wydłużona kwarantanna? Takie plany ma rząd.  Jednak nowe przepisy dotyczyłyby pewnej szczególnej grupy zakażonych. Minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się na ten temat podczas zorganizowanej we wtorek, 1 czerwca, konferencji prasowej. Minister zdrowia został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy rząd zamierza wprowadzić zakaz wyjazdu na wakacje w określonych kierunkach w związku z nowymi mutacjami koronawirusa. Nie wprowadzamy i nie planujemy wprowadzenia żadnego zróżnicowania - oświadczył na początku Niedzielski. W dalszej części jego wypowiedzi pojawił się jednak temat wydłużenia kwarantanny dla wybranych zakażonych. Kto musiałby spędzić w domu 14 zamiast 10 dni? O tym w dalszej części artykułu.

Rozbiórka szpitala covidowego

Obecny czas trwania kwarantanny wynosi 10 dni.

Źródło: PAP

Niedzielski: Przygotowujemy projekt, który wydłuży kwarantannę z 10 do 14 dni

Minister Adam Niedzielski przypominał, że po przyjeździe do Polski ze wszystkich kierunków obowiązuje taka sama zasada - jest obowiązkowa kwarantanna, z której zwalnia status szczepienia, które jest zatwierdzone przez Europejską Agencję ds. Leków bądź test wykonany w strefie Schengen. Zaraz dodał jednak kilka słów o planach dotyczących wydłużenia kwarantanny dla osób z "alertowymi mutacjami wirusa":

Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy, to sytuacja, w której zidentyfikujemy, że dana osoba zakażona ma jedną z mutacji alertowych. W tej sytuacji przygotowujemy projekt, żeby była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i też taki, mający specjalny charakter, nadzór sanepidu nad takimi ogniskami - powiedział Niedzielski.