Covid-19

i

Autor: Pixaby Polski lek na Covid-19 po ostatnich z badaniach przedklinicznych

Szczepiłeś się przeciwko COVID? Koniecznie zrezygnuj z alkoholu! Eksperci tłumaczą, dlaczego

2021-05-05 11:13

Czy po szczepieniu na COVID-19 można pić alkohol? W sieci pojawiły się informacje, że spożywanie mocnych trunków negatywnie wpływa na działanie szczepionki. Wiele osób zastanawia się, czy faktycznie jest to prawda. Szczepienie a alkohol: czy mają ze sobą związek? Eksperci rozwiewają wątpliwości w tym temacie.

Szczepienie a alkohol. Czy mają na siebie wpływ?

Czy po szczepieniu na COVID-19 można pić alkohol? W styczniu doradcy organizacji charytatywnej Drinkaware, która jest finansowana przez przemysł alkoholowy, stwierdzili, że istnieją dowody na to, iż picie alkoholu, zwłaszcza regularne picie dużych ilości, może zakłócać zdolność organizmu do budowania odporności w odpowiedzi na niektóre szczepionki. Ulotki dołączane do szczepionek nie posiadają też żadnych informacji. Zainteresowanie tematem wzrosło w naszym kraju w ostatnim czasie. W mediach społecznościowych można znaleźć wpisy, że po szczepieniu na COVID można pić alkohol dopiero po dwóch tygodniach.

Jak to jest więc z alkoholem? Czy można go spożywać? Szczepienie a alkohol: czy te dwie rzeczy się wykluczają? Eksperci w końcu jasno wypowiedzieli się w tym temacie.

Raport z anteny 17.05, godz.10

Czy po szczepieniu na COVID-19 można pić alkohol?

Alkohol po szczepieniu? Czy można go spożywać? Na to pytanie odpowiedział w programie "Super Raport" dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak.

Generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologinczy. Jeśli jesteśmy zainteresowani – a jesteśmy – tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny. Alkohol jest, poniekąd, trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną. W związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godzin po przyjęciu dawki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne. Podsumowując – nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - powiedział w rozmowie z "SE" gen. Grzegorz Gielerak.

Kiedy można pić alkohol po szczepieniu przeciwko COVID-19?

Informacja na temat picia alkoholu przed i po szczepieniu przeciwko COVID-19 można także znaleźć na stronie Państwowego Zakładu Higieny. Czytamy tam, że "nieliczne badania dotyczące innych szczepionek wykazały, że spożycie alkoholu może spowodować gorszą odpowiedź poszczepienną. Celem szczepienia jest uzyskanie jak najwyższego poziomu uodpornienia przeciw COVID-19, dlatego należy zminimalizować działanie wszystkich możliwych czynników zewnętrznych, które mogą osłabiać działanie szczepionki".

Powstrzymanie się od picia alkoholu przed szczepieniem i w krótkim czasie po szczepieniu, jest też ważne ze względu na opcję złego samopoczucia, które łatwo pomylić z potencjalnymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP). Zdecydowana większość działań niepożądanych po szczepieniu występuje w ciągu pierwszych 2-3 dni po szczepieniu. Ponadto wystąpienie NOP może wymagać stosowania paracetamolu, łączenie go z alkoholem nie jest wskazane.

Dodajmy, że w Polsce można na ten moment przyjąć jedną z czterech szczepionek: Pfizer, Astra Zeneca, J&J lub Moderna.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków