Czarnobyl w rękach Rosjan. Czy w Polsce jest zagrożenie chmurą radioaktywną? Oświadczenie PAA

i

Autor: pixabay.com Czy w Polsce jest zagrożenie chmurą radioaktywną?

Czarnobyl w rękach Rosjan. Czy w Polsce jest zagrożenie chmurą radioaktywną? Oświadczenie PAA

2022-02-25 5:10

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało w czwartek wczesnym wieczorem, że rosyjskie wojsko przejęło elektrownię atomową w Czarnobylu. Przedstawiciel biura prezydenta Mychajło Podolak przekazał, że stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika odpadów jądrowych nie jest znany. Czy Polska powinna obawiać się zagrożenia chmurą radioaktywną? Oświadczenie w tej sprawie wydała Państwowa Agencja Atomistyki. Szczegóły w artykule.

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w czwartek, że w związku z sytuacją w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium RP.

- PAA otrzymała informację z ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o awariach jądrowych (ang. USIE), że o godz. 17:00 wszystkie obiekty na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zostały przejęte przez obce siły zbrojne. Nie odnotowano ofiar ani nie doszło do żadnych zniszczeń. PAA pozostaje w stałym kontakcie z urzędem dozoru jądrowego Ukrainy (ang. State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine) - dodano.

Wojna na Ukrainie. Protest w Katowicach

Podkreślono, że PAA nie odnotowała żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. - PAA prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Agencji - przypomniano.

Wyjaśniono, że zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, jak również wczesne wykrywanie skażeń promieniotwórczych w razie zaistnienia zdarzenia radiacyjnego. Stacje zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomiary spektrometryczne umożliwiają wykrycie pojawienia się w środowisku śladowych ilości izotopów pochodzenia sztucznego, co pozwala na wczesne i sprawne reagowanie w przypadku wystąpienia zdarzeń radiacyjnych.

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że w ostatnich latach dokonała istotnej modernizacji sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na urządzenia nowego typu. Stacje zostały rozlokowane m.in. wzdłuż całej wschodniej granicy kraju umożliwiając bieżącą ocenę sytuacji radiacyjnej w przypadku gdyby zdarzenie radiacyjne miało miejsce na terenie krajów sąsiadujących.