Zły pies

i

Autor: asommerh/Pixabay/cc0 To bezpańskie psy zagryzły hodowlane daniele w Ryglicach

Co zrobić gdy pies sąsiada szczeka? Na te PROSTE pomysły byś nie wpadł!

2021-05-20 12:47

Z jednej strony najlepszy przyjaciel człowieka, ale z drugiej... potrafi nieźle dać "w kość". Co zrobić gdy pies sąsiada szczeka? Kiedy kochany pupil nie daje już Ci spokoju – mamy na to kilka sposobów. Sprawdź!

Spis treści

  1. Co zrobić gdy pies sąsiada szczeka? Zacznij od rozmowy
  2. Obroża dla psa to dobry pomysł
  3. Pies szczeka? Co na to administrator?
  4. Brak pomysłów? Od czego jest prawo!

Twój sąsiad trzyma w domu psy, które całymi dniami wyją i szczekają i nic nie robi sobie z Twoich próśb o pokojowe rozwiązanie problemu, a Ty masz już go serdecznie dosyć? Liczyłeś na spokój i cisze w sobotni poranek a tu nic z tego? Jest na to sposób, a nawet i kilka.

Co zrobić gdy pies sąsiada szczeka? Zacznij od rozmowy

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Przede wszystkim powinniśmy porozmawiać z sąsiadem i jasno wyjaśnić mu jak uciążliwe jest mieszkanie obok niego i jego psów. Warto również zrobić rozeznanie wśród reszty mieszkańców bloku i zaprosić do wspólnej rozmowy innych lokatorów, którzy również czują się zmęczeni ciągłym szczekaniem. Sąsiad będzie widział, że nie jest tylko w naszym interesie, aby jego pies był nieco ciszej.

Jeżeli zrozumie – to już połowa sukcesu. Warto aby udał się z psem do weterynarza, który określi przyczynę szczekania (np. znudzenie, choroba, samotność, tęsknota, brak ruchu, zazdrość itp.) i podpowie co robić, by pies zachowywał się ciszej. Pomóc może też psi behawiorysta.

Natomiast, jeżeli po kilkunastu dniach nie zaobserwujemy żadnej różnicy w ujadaniu czworonoga lub sąsiad nie będzie nic robił w kierunku uspokojenia psiny, to przechodzimy do kolejnego punktu.

Obroża dla psa to dobry pomysł

Polecamy mu zakup obroży antyszczekowej, które cieszą się coraz większym uznaniem właścicieli wyjących psów, ponieważ nie trzeba się męczyć z uczeniem czworonoga poprawnego zachowania, a efekty są natychmiastowe.

Jak działa?

Nakłada się je jak zwykłe obroże, a mechanizm znajdujący się w pobliżu krtani psa reaguje na każdą próbę szczeknięcia i w odpowiedni sposób zniechęca go do tego. Za względu na działanie takie obroże dzielimy na: elektryczne i dźwiękowe. Te drugie zamiast impulsu elektrycznego wysyłają ultradźwięki słyszalne tylko dla psów i wydaje się, że przez to są mniej drażniące od elektrycznych odpowiedników. Wszystkie te obroże są często stosowane przez treserów zwierząt i dają dobre rezultaty.

Pies szczeka? Co na to administrator?

Oczywiście nie każdy sąsiad jest wyrozumiały i potrafi przyznać się do błędu. Jeżeli próby rozmowy z właścicielem psa kończą się fiaskiem i sytuacja nie ulega poprawie, należy zwrócić się do administracji budynku i złożyć wniosek o podjęcie stosownych działań. Dodatkowym bodźcem dla właściciela psa może być również dołączona do pisma lista podpisów poszkodowanych sąsiadów, którzy zaświadczą o tym, że pies faktycznie zakłóca spokój mieszkańców.

Brak pomysłów? Od czego jest prawo!

Art. 51. § 1. (kodeks wykroczeń) 

"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny" 

Na ten przepis powołujemy się, gdy pies szczeka w dzień lub w nocy zakłócając ciszę, a sąsiad nie reaguje na nasze napomnienia. Wysokość grzywny może wynieść od 20 do 5 tys. zł. Cisza nocna obejmuje godziny od 22.00–6.00 i w tym czasie właściciele psów powinni zachować szczególną ostrożność. 

Art. 144 (kodeks cywilny)

"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych."

W obu przypadkach, jeśli służby porządkowe przyznają nam rację, to pouczą sąsiada o grożących mu konsekwencjach i, przy dalszych zgłoszeniach, ukażą mandatem.

Psy-ratownicy żywieckiego WPR na pierwszym treningu