Co oznacza KMB i czemu piszemy je na drzwiach?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Co oznacza skrót KMB? Dlaczego piszemy go na drzwiach 6 stycznia?

2023-01-05 7:55

Święto Trzech Króli obchodzimy każdego roku 6 stycznia. Z tej okazji w całej Polsce odbywać się będą liczne pochody i orszaki w których udział wezmą katolicy. To również dzień ustawowo wolny od pracy. Osoby wierzące powinny na drzwiach zapisać skrót K + M + B. Co on oznacza i dlaczego ten zwyczaj się utrzymuje? Sprawdźcie!

6 stycznia 2023 obchodzimy Święto Trzech Króli. To dzień dla wszystkich ustawowo wolny od pracy. Inna nazwa święta to Uroczystość Objawienia Pańskiego. Do Betlejem podążali trzej królowie (lub mędrcy), aby oddać pokłon Jezusowi i ofiarować dary: złoto, kadzidło i mirrę. Gest ten został upamiętniony przez kościół. 6 stycznia podczas uroczystości Objawienia Pańskiego w kościołach święci się zatem kadzidło i kredę, którą wierni zabierają po mszy do domów.

Warto pamiętać, że 6 stycznia przez wiele lat nie był dniem wolnym od pracy. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Ustawę wprowadził prezydent Bronisław Komorowski. Została podpisana 19 listopada 2010 i ogłoszona w Dzienniku Ustaw 26 listopada 2010.

Sara James: Uwielbiają ją tłumy. W szkole otarła się o rasizm!

Co oznacza KMB i czemu piszemy je na drzwiach?

W święto Objawienia Pańskiego katolicy naznaczają drzwi swoich domów święconą kredą. Można ją otrzymać podczas nabożeństwa w kościele.

Na drzwiach pisano zgodnie z tradycją skrót C + M + B czyli  „Christus mansionem benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus błogosławi (ten) dom”. Obecnie zwyczaj ten nieco się zmienił i nad progiem widnieje skrót K+M+B. Ma on pochodzić od pierwszych liter Trzech Króli, którzy spotkali dzieciątko Jezus. Mędrcowie nazywali się Kacpr, Melchior i Baltazar.

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. Pamiętasz tamte święta?

Pytanie 1 z 10
Żywe karpie sprzedawano, wyjmując je: