Ogniska polio na Ukrainie. Czy choroba może zagrozić Polsce?

i

Autor: pexels Ogniska polio na Ukrainie. Czy choroba może zagrozić Polsce?

Ogniska ZAPOMNIANEJ choroby na Ukrainie. "Może zagrozić Polsce"

2021-11-05 8:43

Na Ukrainie odnotowano przypadki zachorowań na polio. To choroba, o której zapomniało już sporo osób. Czy ogniska zza naszej wschodniej granicy mogą spowodować zagrożenie także w Polsce? Wirusolog ostrzega przed niebezpieczeństwem.

Spis treści

  1. Polio na Ukrainie. Odnotowano kilka przypadków
  2. Choroba polio. Czy jest zagrożeniem dla Polski?
  3. Polio - czym jest?

Polio na Ukrainie. Odnotowano kilka przypadków

U pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu wykryto zakażenie polio, żadne z nich nie było zaszczepione - informuje w środę ukraińska redakcja BBC. W regionie na polio zaszczepiona jest tylko połowa dzieci. Główna epidemiolog obwodu zakarpackiego Wiktoria Tymczyk powiedziała BBC, że chodzi o dwa różne ośrodki choroby. W obwodzie zakarpackim odsetek zaszczepionych na polio dzieci wynosi 49 proc. Rośnie liczba rodziców odmawiających zaszczepienia dzieci - podaje BBC. Większość tych przypadków jest związana z przekonaniami religijnymi.

Choroba polio. Czy jest zagrożeniem dla Polski?

Jeśli zaniedbamy szczepienia, polio z Ukrainy może zagrozić także Polsce – ostrzegł w rozmowie z PAP prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, komentując przypadki zachorowań Heine-Medina pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu.

Jak wyjaśnił, Ukraina ma wielki problem, gdyż nie wszystkie dzieci są tam zaszczepione.

Jeszcze jakieś dziesięć lat temu zaszczepione przeciw polio było jakieś 20 proc. populacji, później ostro nadrabiali, jednak udało się do tej pory dotrzeć ze szczepieniami może do 50 proc. mieszkańców – powiedział prof. Gut.

Olsztyn. Ukradli Audi A6 z podziemnego garażu. Szuka ich policja

Zdaniem eksperta to polio, które w tej chwili atakuje dzieci na Ukrainie jest inne, niż to, z którym ludzkość wcześniej walczyła – eradykację tego wirusa w postaci dzikiej, czyli całkowite wytrzebienie ogłoszono dopiero w 2015 r. Obecnie mamy do czynienia ze szczepem wyrosłym ze szczepionek, kiedy jeszcze używano do ich produkcji żywego, choć osłabionego wirusa.

Wirusy atenuowane, czyli osłabione, nie są groźne dla człowieka, nie są w stanie wywołać choroby. Ale jak taki wirus przejdzie przez pasażowanie, to po jakimś czasie może odzyskać swoją zjadliwość – wyjaśnił prof. Gut.

Mechanizm pasażowania polega na tym, że jak ten niegroźny wcześniej wirus przenosi się - zazwyczaj drogą jelitową – na niezaszczepioną osobę, a z niej na kolejną i kolejną, ulega zmianom i któraś z kolejnych wersji odzyskuje zdolność do zakażania i wywoływania choroby.

Jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie - ostrzegł prof. Gut.

Polio - czym jest?

Choroba Heinego-Medina, inaczej zwana polio przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów, objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może być śmiertelna.

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE