żywy karp hodowla święta

i

Autor: Shutterstock żywy karp hodowla święta

Cena karpia 2021: Ile zapłacimy za żywego, ile za karpia z marketu?

2021-12-11 12:45

Ceny karpia w gospodarstwach rybackich poszły w górę, a święta coraz bliżej. Z jakimi wydatkami musimy się więc liczyć kupując karpia tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2021? Jak niemal wszystko, podobnie i ceny za karpie poszybowały w górę.

Cena karpia 2021: Ile kosztuje karp z gospodarstw rybackich

Rok temu kilogram karpia kosztował nawet od 12 do 16 zł/kg. A w tym? Jak się okazuje, ceny za karpia są wyższe niż rok temu. Za podwyżką cen stoi m.in. droższe zboże, którym ryby są karmione. Żywego karpia możemy w zasadzie kupić głównie w gospodarstwach rybackich, lub na specjalnych stoiskach których przed świętami jest wiele. Warto przypomnieć, iż największe markety wycofały się z pomysłu sprzedaży żywych karpi. Przykładowe ceny karpi 2021:

  • Małopolskie - karp hodowlany w cenie 22 zł/kg
  • Warmińsko-Mazurskie: Sprzedaż ryb z własnego gospodarstwa - 18 zł/kg
  • Pomorskie: karp z własnego gospodarstwa - 17,99 zł
  • Mazowieckie: Sprzedam karpia handlowego ekologicznego na stół wigilijny i nie tylko. Ryba karmiona pszenżytem i kukurydzą - 22,50 zł/kg
  • Świętokrzyskie: karpie hodowane na własny użytek, karmione pszenicą z własnego gospodarstwa, nadwyżka do zaoferowania w cenie 15 do 17 zł/kg do negocjacji. 

Jeśli chodzi o markety, tutaj w zasadzie do wyboru mamy głównie filety czy płaty. I tak, w zależności od sklepu np. płat ze skórą zapłacimy ok. 35-40 zł za kilogram, filet to natomiast koszt ok. 45 zł/kg. 

Bydgoszczanin kolekcjonuje bombki z czasów PRL

Słodkie smaki dzieciństwa! Czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 20
Dostępne do dziś, wytrawne, twarde "ciastka" z kminkiem to:

Cena karpia 2021: wytyczne dotyczące sprzedaży

- "Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna" - czytamy w zaleceniach Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie uśmiercania ryb. Tuż przed zakupem karp powinien zostać uśmiercony. Co także istotne, nie może odbywać się to w obecności dzieci. "miejsce ogłuszania i uśmiercania karpia w punktach sprzedaży detalicznej powinno być osłonięte lub wydzielone tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych".

- W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]