Cena karpia 2021: Ile kosztuje karp z gospodarstw rybackich
Rok temu kilogram karpia kosztował nawet od 12 do 16 zł/kg. A w tym? Jak się okazuje, ceny za karpia są wyższe niż rok temu. Za podwyżką cen stoi m.in. droższe zboże, którym ryby są karmione. Żywego karpia możemy w zasadzie kupić głównie w gospodarstwach rybackich, lub na specjalnych stoiskach których przed świętami jest wiele. Warto przypomnieć, iż największe markety wycofały się z pomysłu sprzedaży żywych karpi. Przykładowe ceny karpi 2021:
- Małopolskie - karp hodowlany w cenie 22 zł/kg
- Warmińsko-Mazurskie: Sprzedaż ryb z własnego gospodarstwa - 18 zł/kg
- Pomorskie: karp z własnego gospodarstwa - 17,99 zł
- Mazowieckie: Sprzedam karpia handlowego ekologicznego na stół wigilijny i nie tylko. Ryba karmiona pszenżytem i kukurydzą - 22,50 zł/kg
- Świętokrzyskie: karpie hodowane na własny użytek, karmione pszenicą z własnego gospodarstwa, nadwyżka do zaoferowania w cenie 15 do 17 zł/kg do negocjacji.
Jeśli chodzi o markety, tutaj w zasadzie do wyboru mamy głównie filety czy płaty. I tak, w zależności od sklepu np. płat ze skórą zapłacimy ok. 35-40 zł za kilogram, filet to natomiast koszt ok. 45 zł/kg.
Cena karpia 2021: wytyczne dotyczące sprzedaży
- "Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna" - czytamy w zaleceniach Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie uśmiercania ryb. Tuż przed zakupem karp powinien zostać uśmiercony. Co także istotne, nie może odbywać się to w obecności dzieci. "miejsce ogłuszania i uśmiercania karpia w punktach sprzedaży detalicznej powinno być osłonięte lub wydzielone tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych".
- W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Polecany artykuł: