Rozpoznany przez turystów podczas wycieczki
O nowym zajęciu byłego prezydenta poinformowały islandzkie media po tym, jak jedna z grup turystów zorientowała się, że ich przewodnikiem jest były gospodarz Bessastaðir, oficjalnej rezydencji prezydenckiej. Po zakończeniu zwiedzania turyści poprosili o wspólne zdjęcie, co ujawniło całą sytuację.
W rozmowie z dziennikiem „Morgunbladid” Johannesson przyznał, że nie widzi w swoim zajęciu nic nietypowego.
- Jest to naturalna kontynuacja mojej działalności publicznej, tylko w innym otoczeniu. Zaszczytem jest móc dzielić się historią tego miejsca i Islandii – powiedział.
Dodał z uśmiechem, że większość zwiedzających nie ma pojęcia, kim jest.
- To jest po prostu wspaniałe - zaznacza.
Były prezydent na równi z innymi pracownikami
Jak podkreśla gazeta, Gudni Th. Johannesson nie ma żadnych przywilejów – wykonuje takie same obowiązki jak reszta załogi parku. Pracuje m.in. w centrum informacji turystycznej oraz oprowadza wycieczki. Aby zostać przewodnikiem, przeszedł specjalne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.
Johannesson przyznał, że pomysł pojawił się w czerwcu 2024 roku, pod koniec jego drugiej kadencji. Podczas wizyty w Thingvellir jeden z pracowników parku – Einar A. E. Saemundsen – zażartował, że być może były prezydent będzie szukał nowej pracy.
- Rozmawialiśmy, co mnie czeka, zastanawiałem się, czy nie muszę szukać pracy – wspomina Johannesson.
Prezydent-naukowiec z zamiłowaniem do historii
Gudni Th. Johannesson był prezydentem Islandii przez dwie kadencje – od 2016 do 2024 roku. Zanim objął najwyższy urząd w państwie, pracował jako wykładowca historii na Uniwersytecie Islandzkim. Słynął z otwartości, skromności i bliskości wobec obywateli.
W 2020 roku Johannesson wraz z małżonką odwiedził Polskę, gdzie zwrócił uwagę mediów podróżując pociągiem z Warszawy do Gdańska – co spotkało się z uznaniem opinii publicznej.
Thingvellir. Historyczne serce Islandii
Park narodowy Thingvellir to jedno z najważniejszych miejsc w historii i geografii Islandii. Znajduje się na styku dwóch płyt kontynentalnych – północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej. To także miejsce obrad Althingu – islandzkiego parlamentu, uznawanego za najstarszy na świecie. Jego początki sięgają 930 roku.
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP