bocian

i

Autor: pixabay

Bociany odleciały do ciepłych krajów. To już DEFINITYWNY koniec lata?

2021-08-26 11:27

Bociany odleciały. Fakt ten potwierdził na swoich social mediach Karkonoski Park Narodowy. Jak się okazuje, dużo wcześniej, niż w latach poprzednich. Czy to oznacza definitywny koniec lata? Kiedy powrócą? Sprawdźcie poniżej.

Bociany w Polsce to przepiękny widok. Przylatują przeważnie wraz z rozpoczynającą się wiosną i zostają u nas tak długo, aż świeci słońce. To ptaki, które zdecydowanie lubią ciepły klimat. Naukowcy szacują, że w Polsce co roku gniazduje około 48 tysięcy par bocianów, co stanowi ok. 25 procent ich populacji. Najwięcej przemieszcza się na wschód naszego kraju. Ich trasa jest monitorowana za pomocą nadajników GPS, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można określić termin ich przybycia, jak i powrotu do ciepłych krajów.

Niewątpliwie jednak, w tym roku już na początku sierpnia, polskie bociany szykowały się na długą wędrówkę. Na wielu łąkach można było zaobserwować tzw. sejmiki czyli zgromadzenia grup bocianów do 50 osobników, które żerują i objadają się przez kilka dni, aby zebrać wystarczająco dużo energii do długiej podróży. Odlatując do ciepłych krajów będą pokonywać nawet 200 km dziennie. Niektóre z nich już wyruszyły. 

Kiedy bociany odlatują z Polski? 

Co do zasady, te przepiękne ptaki odlatują w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Z zachodniej części Polski lecą przez Hiszpanię i Gibraltar do Nigerii, Czadu czy w okolice Republiki Kongo. Na miejscu bociany będą w połowie października lub początkiem listopada, gdzie będą przebywać aż do lutego bądź marca, by na wiosnę znów zaszczycić nas swoją obecnością na polskich łąkach i polach.   

Wraz z odlotem bocianów z Polski wiąże się również powiew jesieni, co oznacza definitywny koniec lata. 

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste