karetka

i

Autor: Jagoda Lis

Będzie karetka w każdej gminie i wyszkoleni ratownicy? "Projekt unikatowy w skali światowej"

2022-06-14 16:27

Będzie więcej wyszkolonych ratowników i karetki w każdej gminie. Co więcej, rząd zapowiada, że uprości procedury biurokratyczne. Co jeszcze zmieni się po wprowadzeniu ustawy o ochronie ludności? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Ustawy o ochronie ludności: Co się zmieni?

We wtorek wicepremier i szef komitetu ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wraz szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem zaprezentował założenia projektu ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Projekt został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Procedury i instrumenty w nim zawarte mają pozwolić na efektywne i szybkie działanie oraz przynieść ochronę i pomoc dla ofiar różnego typu sytuacji nadzwyczajnych.

Czytaj także: Będą kolejne obowiązkowe zajęcia w szkołach! Chodzi o najstarszych uczniów

Mniej biurokracji

- Mieliśmy do czynienia z powodziami, z huraganami, z trąbami powietrznymi, z wielkimi pożarami, jak chociażby nad Biebrzą niedawno, więc to jest suma pewnych doświadczeń, jak państwo szybko, zdecydowanie i efektywnie powinno działać w sposób odbiurokratyzowany - mówił szef MSWiA.

Dodał, że projektowana ustawa jest bardzo ważnym uzupełnieniem przyjętej już przez parlament ustawy o obronie ojczyzny oraz poinformował, że projekt był przedmiotem kilkukrotnych dyskusji na komitecie ds. bezpieczeństwa.

Kamiński zaznaczył, że rząd chce, aby Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który dziś daje rekomendacje premierowi i ministrom, stał się decyzyjny. "Z naszego doświadczenia wynika, że są sytuacje, w których natychmiast trzeba użyć całego potencjału państwa" - powiedział. Jak dodał, chodzi o to, aby w jednym miejscu skoncentrować centrum decyzyjne i wykonawcze. - Na czele rządowego zespołu stoi premier, jego zastępcą zgodnie z ustawą będzie minister spraw wewnętrznych - wyjaśnił minister. - We wszystkich pozostałych sytuacjach, czyli dotyczących mniejszego obszaru, bardziej lokalnych, działania dotyczące rozwiązania kryzysu prowadzi minister spraw wewnętrznych i wojewodowie - zaznaczył Kamiński.

Fundusz Ochrony Ludności

Zapowiedział również powstanie Funduszu Ochrony Ludności o wartości 0,1 PKB, co - jak dodał - w obecnych realiach oznacza ok. 3 mld złotych. Do 10 tys. zł mają natomiast zostać podniesione zapomogi dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, a do 300 tys. - wsparcie na odbudowę domów.

Szef MSWiA zapowiedział również kolejne zmiany:

  • zmodernizowany ma zostać m.in. system teleinformatyczny
  • oraz zwiększona zostanie liczba etatów i uposażenia ratowników.
  • Kolejna zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowych kursów pierwszej pomocy dla młodzieży ze szkół średnich, które będą organizowane i prowadzone przez licencjonowanych ratowników medycznych.

Ratownictwo Medyczne

Kamiński mówił również o rozwoju systemu ratownictwa medycznego. Ma się ono lokalnie opierać o system państwowej i ochotniczych straży pożarnych. "W perspektywie kilku lat chcemy zbudować korpus około 10 tysięcy takich ratowników medycznych" - zapowiedział.

Szef MSWiA podkreślił, że żeby dojść do takiej liczby wyszkolonych osób oprócz kursów i szkoleń specjalistycznych, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej uruchomiony zostanie wydział ratownictwa medycznego dedykowanego ochronie ludności.

Czytaj także: Sejm zajmie się ustawą o ochronie ludności. Ma ona pomóc w krytycznych momentach

"Karetka w każdej gminie"

Zapowiedział również nowy, unikatowy w skali Europy i na świecie program "karetka w każdej gminie". Ma on zostać sfinansowany z powstającego Funduszu Ochrony Ludności.

- Chcemy w oparciu o zasoby straży pożarnych, a w zasadzie Ochotniczych Straży Pożarnych stworzyć cały korpus ratowników medycznych zakorzenionych w terenie. Chcemy kupić - oczywiście w perspektywie kliku lat - ok. 2,8 tys. karetek, tak, żeby każda polska gmina miała nie tylko karetkę wyposażoną odpowiednio do sytuacji, ale również wyszkolonych ratowników medycznych - powiedział Zaznaczył, że najczęściej będą to członkowie OSP, którzy będą natychmiast dowozić osoby w potrzebie do szpitali i udzielać skutecznej pomocy.

Wiceminister SWiA Maciej Wąsik mówił, że ustawa ma uprościć procedury biurokratyczne. - W tej chwili funkcjonują tzw. plany zarządzania kryzysowego od poziomu krajowego do poziomu gminnego. Likwidujemy ten biurokratyczny obowiązek. Nie mają one praktycznego zastosowania - zaznaczył wiceszef MSWiA.

Od kiedy zmiany?

Projekt ustawy najprawdopodobniej trafi do Sejmu niedługo po wakacjach. Ustawa ma zostać uchwalona do końca roku.

Rosja chce zawieszenia broni. Ekspertka wskazuje powód

Pytania z "Milionerów" za największą kasę! Wygrałbyś milion złotych? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Co mieści Wielki Łuk Braterstwa w paryskiej dzielnicy La Defense, zwany dwudziestowieczną wersją Łuku Triumfalnego?