Napięcie na subkontynencie. Ambasady apelują o ostrożność
W środę ambasady RP w Indiach i Pakistanie poinformowały o eskalacji napięcia pomiędzy tymi państwami. Ambasada w Delhi ostrzegła podróżnych przed możliwymi zakłóceniami w ruchu lotniczym. „W związku z napiętą sytuacją pomiędzy Indiami i Pakistanem możliwe są zakłócenia w ruchu lotniczym” – napisano w komunikacie opublikowanym w serwisie X.
Ambasada RP w Islamabadzie przypomniała, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wciąż odradza podróże do Pakistanu. „Obecnie przestrzeń powietrzna nad Pakistanem jest zamknięta” – przekazano. W dalszych komunikatach ambasada zaleciła „stosowanie się do instrukcji i zaleceń władz miejscowych oraz sprawdzanie statusu lotu przed udaniem się na lotnisko”. Podano także numer telefonu dyżurnego: +92 301 855 10 95.
Wymiana ognia i ofiary śmiertelne. Indie i Pakistan oskarżają się nawzajem
Do eskalacji doszło w nocy z wtorku na środę. Indyjskie siły zbrojne poinformowały o przeprowadzeniu ataków na dziewięć celów na terytorium Pakistanu, w tym obozy szkoleniowe, wyrzutnie rakiet oraz punkty rekrutacyjne. Według New Delhi celem nie były pakistańskie instalacje wojskowe, co ma świadczyć o „znacznej powściągliwości” strony indyjskiej.
Pakistańska armia podała natomiast, że w odpowiedzi zestrzeliła pięć indyjskich samolotów, które wtargnęły w pakistańską przestrzeń powietrzną.
W wyniku wymiany ognia zginęło co najmniej 36 osób, a 94 zostały ranne – wynika z informacji podanych przez indyjską policję i pakistańskie siły zbrojne. Według służb indyjskich jednym z zaatakowanych celów był meczet w Bahawalpurze, powiązany z organizacją dżihadystyczną Lashkar-i-Toiba. Indie obwiniają tę grupę o zamach terrorystyczny w miejscowości Pahalgam z 22 kwietnia, w którym zginęło 26 osób.
Rosnące ryzyko dla podróżnych
Sytuacja w regionie budzi niepokój społeczności międzynarodowej. Polskie ambasady apelują do obywateli przebywających w Indiach i Pakistanie o zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie bieżących komunikatów służb dyplomatycznych. Niepokój budzi przede wszystkim możliwe dalsze zaostrzenie konfliktu oraz zamknięcie przestrzeni powietrznej, które może sparaliżować komunikację lotniczą w regionie.
Oprac. Jakub Mazurkiewicz, źródło: PAP