89 proc. Polaków nie dostrzegło nieprawidłowości w wyborach – CBOS publikuje dane

2025-07-01 19:53

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że zdecydowana większość Polaków nie zauważyła nieprawidłowości podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Choć 75 proc. obywateli wierzy w ich wynik, poziom zaufania do procesu wyborczego i mediów wciąż pozostawia wiele do życzenia.

lokal wyborczy wybory

i

Autor: eka zdjęcie ilustracyjne

Spis treści

  1. Większość Polaków nie zauważyła problemów
  2. Wiarygodność wyników i różnice w elektoratach
  3. Zaufanie do systemu i mediów pod lupą

Większość Polaków nie zauważyła problemów

Z sondażu CBOS wynika, że aż 89 proc. Polaków nie dostrzegło żadnych nieprawidłowości podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Zaledwie 5 proc. badanych miało odmienne zdanie, a kolejnych 5 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.

O 7 punktów procentowych mniej respondentów stwierdziło, że zauważyło jakieś nieprawidłowości, a o 8 punktów więcej zadeklarowało, że nie dostrzegło żadnych – informuje CBOS, porównując dane z wyborami z 2020 roku.

To pozytywny sygnał dla instytucji wyborczych, choć nadal pozostaje grupa obywateli, która zgłasza wątpliwości dotyczące przebiegu głosowania. Warto przy tym zaznaczyć, że 1 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi na pytanie o przebieg wyborów.

Wiarygodność wyników i różnice w elektoratach

75 proc. respondentów uważa wyniki ostatnich wyborów prezydenckich za mniej lub bardziej wiarygodne. 28 proc. z nich oceniło je jako zdecydowanie wiarygodne, 47 proc. – raczej wiarygodne. Natomiast 15 proc. ankietowanych ma w tej sprawie zastrzeżenia.

Mimo iż respondenci przekonani, że podane przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki wyborów Prezydenta RP są wiarygodne, przeważają w obu elektoratach, to znacznie częściej i z większą pewnością twierdzą tak głosujący na Karola Nawrockiego (93 proc.) podaje CBOS.

Z kolei wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego jedynie 13 proc. deklaruje zdecydowane przekonanie o wiarygodności wyników. Aż 30 proc. tej grupy je kwestionuje. Widać więc silny związek między oceną wyników a preferencjami politycznymi.

Zaufanie do systemu i mediów pod lupą

81 proc. badanych twierdzi, że wybory w Polsce dają możliwość realnego wyboru spośród różnych kandydatów. Jednocześnie tylko 38 proc. sądzi, że taka możliwość istnieje zawsze – to jeden z najniższych wyników w historii pomiarów.

Ocena uczciwości komisji wyborczych i procesu liczenia głosów również budzi mieszane uczucia. Choć 75 proc. Polaków uważa, że głosy są liczone uczciwie, tylko 26 proc. ma co do tego całkowitą pewność. To spadek aż o 18 punktów procentowych od 2019 roku.

Sondaż CBOS wskazuje także na poprawę opinii dotyczących bezstronności mediów. Odsetek osób przekonanych, że telewizja publiczna zawsze faworyzuje rządzących, spadł z 40 proc. do 24 proc. Nadal jednak 51 proc. uważa, że zjawisko to występuje często.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Wybory prezydenckie 2025. Tak głosowali Polacy!

TUSK DOKONAŁ SAMOZAORANIA