Żołnierze Wyklęci, żołnierz wyklęty

i

Autor: Institute of National Remembrance Archive

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy o bohaterach

2021-03-01 12:47

Już po raz dziesiąty w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Co warto zrobić w tym dniu? O czym powinniśmy pamiętać w tym dniu? Sprawdźcie poniżej.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Czcijmy pamięć bohaterów

Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił na swoim profilu na twitterze, że powiniśmy pielęgnować pamięć o naszych narodowych bohaterach.

Historia pokazała, z jak szlachetnego kruszcu były wykute zasady i moralne prawa, jakimi się kierowali. I choć ówczesne władze zrobiły wiele, by ludzi, którzy odmówili im posłuszeństwa najpierw pozbawić wolności, a potem czci i honoru, by ich upokorzyć i poniżyć, a w końcu fizycznie wyeliminować, nasza pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwała – powiedział w TVP info minister.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Raport z anteny 26.02, godz.10