Kiedy otwarcie metra na Bródnie? Czy uda się otworzyć w sobotę?

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express Kiedy otwarcie metra na Bródnie? Czy uda się otworzyć w sobotę?

Zanieczyszczone powietrze w metrze. Nawet 30 razy gorsze niż na ulicach

2022-12-21 13:11

Powietrze w metrze jest tak zanieczyszczone, że oddychanie nim robi nam niemalże fizyczną krzywdę. Okazuje się, że pod ziemią jest nawet do 30 razy gorzej niż na ulicach pełnych smogu i spalin. Jak to wpływa na zdrowie pasażerów?

Metro jest podstawowym środkiem transportu we wszystkich miastach, w których się pojawiło. Również warszawiacy bardzo chętnie korzystają z pociągów podziemnych, które są w stanie błyskawicznie przewieźć pasażerów z jednego końca miasta na drugi.

Czytaj także: Awaria metra w Warszawie. Kobieta wpadła na torowisko

Jeżdżące z dużą szybkością pociągi generują nie tylko ciepło, które być może wkrótce ogrzeje Warszawę, ale również zanieczyszczenia. W Paryżu i Londynie zauważono już, że powietrze, którym oddycha się w metrze jest nawet do 30 razy bardziej zanieczyszczone, niż to nad ziemią.

Powietrze w metrze jest koszmarnie zanieczyszczone

Duże miasta w ogóle nie słyną ze świeżego i zdrowego powietrza. Spaliny i smog dają się wszystkim we znaki zwłaszcza zimą. Nigdzie nie jest jednak aż tak źle, jak w metrze.

Metro samo w sobie jest ekologicznym środkiem transportu, ale na pewno nie służy swoim pasażerom. W ciągu ostatniej dekady przeprowadzono kilka pionierskich badań monitorujących jakość powietrza w metrze w wielu miastach Europy, Azji i obu Ameryk.

Czytaj także: Metro znowu stanęło! Nie kursowało między Stokłosami a Politechniką parę godzin

Te obserwacje pozwoliły stwierdzić, że pasażerowie metra oddychają powietrzem o wyższym poziomie zanieczyszczeń niż ci, którzy przemieszczają się np. tramwajem. Tylko podróż autobusem była bardziej szkodliwa dla płuc podróżnych niż przejazd podziemnym tunelem.

Wiele składa się na to, jak bardzo złe jest powietrze w metrze. Kluczowe czynniki wpływające na zanieczyszczenie powietrza w metrze to głębokość stacji, data budowy, rodzaj wentylacji, typy hamulców i kół stosowanych w pociągach oraz częstotliwość ruchu pociągów.

30 razy gorzej niż na powierzchni

Bardzo druzgocące okazały się badania przeprowadzone w metrze francuskim. To tam odkryto, że powietrze w metrze jest nawet 30 razy bardziej zanieczyszczone niż to na ulicach. Paryski operator RATP sam przyznał się do poziomu 200 µg / m3 na stacji Chatelet - największej stacji metra w Europie.

Tak samo sprawa przedstawia się w Wielkiej Brytanii, gdzie stan powietrza w londyńskim metrze ogromnie martwi tamtejsze władze.

- Poziom szkodliwych pyłów nawet trzydziestokrotnie wyższy niż na londyńskich ulicach – takie informacje płyną ze specjalnego raportu Komitetu ds. Medycznych Skutków Zanieczyszczeń Powietrza, który szczegółowo przeanalizował skład powietrza londyńskiego metra.

Oddychanie takim powietrzem dłużej niż godzinę dziennie może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie i przynieść problemy w postaci chorób sercowo-naczyniowych i problemów z układem oddechowym. W najgorszej sytuacji są oczywiście ci, którzy w metrze pracują, np. motorniczy. Przyjdzie czas na zmiany?

Metro nagrało nowy komunikat. Można usłyszeć go w pociągach