Smog: Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zatrważające dane o smogu. Warszawa w niechlubnej czołówce zanieczyszczonych miast

2022-12-09 12:30

Smog ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i witalność. Niestety, Warszawa nie może pochwalić się najczystszym powietrzem. Wręcz przeciwnie! Stolica Polski znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Smog gigantycznym problemem w Warszawie

Smog jest jednym z większych problemów rozwiniętych miast w Polsce. Niestety, Warszawa znajduje się w niechlubnej czołówce tych miast świata, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe.

Sprawa jest naprawdę poważna. W Warszawie normy trujących i szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi pyłów PM10 i PM2,5 bywają przekroczone przynajmniej dwukrotnie, a niekiedy i trzykrotnie. Przez 1/3 roku mieszkańcy miasta oddychają powietrzem, które tak naprawdę zupełnie nie nadaje się do oddychania!

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Czym są te wspomniane wyżej niebezpieczne pyły? Na zanieczyszczenie powietrza składa się wiele substancji. W Polsce największym problemem są: duże pyły PM10, małe pyły PM2,5, tlenki azotu i benzo(a)piren. Pierwsze dwie nazwy pyłów biorą się od rozmiarów cząsteczek, które je tworzą: o średnicy do 10 albo do 2,5 mikrometra. Tlenek azotu to silnie reaktywny i drażniący gaz, a benzo(a)piren – toksyczny węglowodór.

Pyły PM10 i PM2,5 mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, bowiem docierają do pęcherzyków płucnych, a nawet do naczyń krwionośnych, stamtąd zaś do krwiobiegu, dlatego są równie szkodliwe dla układu oddechowego, jak i układu krążenia.

Niechlubny ranking 

W pierwszej dziesiątce rankingu iqair.com, który bada jakość powietrza na świecie znalazły się trzy miasta z Polski. Jednym z nich jest niestety Warszawa. Raport ten aktualizowany jest co godzinę i zbiera dane z 95 miast, które pochodzą między innymi z rządowych stacji monitorujących stan atmosfery oraz z domowych stacji pomiarowych AirVisual autoryzowanych przez firmę.

W listopadzie Warszawa osiągnęła 5. pozycję na rankingu. Co gorsza, zestawienie otwierało inne polskie miasto - Kraków, a wśród "zwycięzców" znalazł się też Wrocław na miejscu 8. Dane te mogą spokojnie być przyczyną ciarek na naszych plecach. Oznacza to, że problem ma już niewyobrażalną skalę.

W Warszawie z powodu smogu przedwcześnie umiera rocznie – ok. 3 tys. osób. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych w całym kraju. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną chorób: układu oddechowego, układu krążenia i problemów onkologicznych.

Warszawskie smogowe dane na dziś

Dziś normy w mieście są przekroczone, ale specjaliści określają powietrze jeszcze jako "dobre". Można więc spokojnie wybrać się z psem do parku lub do lasu, lub cieszyć innymi aktywnościami na dworze.

Stan jakość powietrza w Warszawie dzisiaj (9.12.2022) o godz. 08:00, przedstawiał się następująco:

  • skażenie PM2.5: 108% normy (27 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
  • skażenie PM10: 125% normy (50 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?