Wianki nad Wisłą 2022. Tak Warszawa powitała lato. Zobacz zdjęcia

2022-06-26 13:33

Tysiące mieszkańców Warszawy i turystów wzięło udział w sobotę 25 czerwca w Wiankach nad Wisłą. Oprócz koncertów muzyki ludowej i współczesnej, chętni mogli zapleść tradycyjne wianki czy wziąć udział w warsztatach rękodzieła, a nawet rzucić siekierą do celu! Zobacz galerię zdjęć z Wianków nad Wisłą 2022.

Wianki nad Wisłą na stałe wpisały się w kalendarz warszawskich imprez, które cieszą się ogromną popularnością. Również w tym roku tłumy zjawiły się na Podzamczu i na lewym brzegu Wisły.

Wianki nad Wisłą 2022, czyli wielkie powitanie lata

Wydarzenie rozpoczęło się od pikniku rodzinnego, w czasie którego odbywały się warsztaty rękodzieła. Chętni mogli przymierzyć rycerską zbroję, a nawet... rzucić siekierą do celu. Zgromadzonym przygrywała kapela ludowa.

Parada Równości 2022 w Warszawie - zdjęcia z marszu LGBT+ ulicami stolicy

Po tradycyjnym puszczaniu wianków w Wiśle, odbyły się koncerty zespołów: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic.

Po zmroku, w spektaklu stworzonym specjalnie na okazję świętojańskiej nocy pojawiły się żywiołowe tańce kobiet i popisy mężczyzn, akrobacje gimnastyczne, szybujące po niebie latawce, wiry wodne, żywe kwiaty, wielkie wianki, dużo ognia, światła i muzyki. A wszystko na tle fontann multimedialnych. W spektaklu wzięły udział warszawskie grupy artystyczne: Teatr Akt, Szkoła Wachlarzy Bojowych, Fundacja Sztuka Ciała, grupa tancerzy z ogniem i akrobatów.

Wianki nad Wisłą 2022. Tradycja i nowoczesność

Jak czytamy na stronie organizatora imprezy, Stołecznej Estrady, Wianki to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką. W trakcie radosnych zabaw odbywały się dawniej różnego rodzaju wróżby i tańce, a dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami. Stołeczne Wianki nad Wisłą starają się łączyć tradycję i nowoczesność – nawiązują do prastarych obrzędów świętojańskich poświęconych żywiołom wody i ognia (które wedle dawnych wierzeń miały oczyszczającą moc), przedstawiając je w formie współczesnych happeningów. W programie pikniku dominuje rekreacja i rozrywka, ale nie brakuje nawiązań do staropolskiej sztuki ludowej i tradycji kulinarnej.

Wielka zabawa i taniec w... fontannie. Tak bawią się uczestnicy Parady Równości
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE