Trzaskowski w Brukseli wprost o pieniądzach na pomoc uchodźcom. "Nie stać nas na improwizację"

2022-11-30 16:28
Rafał Trzaskowski
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Brukseli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie środków trafiających do miasta na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Komentował również sytuację wokół wypłaty środków unijnych na KPO.

Rafał Trzaskowski wziął udział w wysłuchaniu połączonych komisji wolności obywatelskich i kontroli budżetowej PE w sprawie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.

Rafał Trzaskowski o pieniądzach na pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Raportowałem, jak sytuacja wyglądała w ostatnich miesiącach w Warszawie. Ostrzegałem, że w związku z atakiem Rosji na cywilną infrastrukturę (...) możemy mieć do czynienia z kolejną falą uchodźców. W związku z tym potrzebna jest strategia: strategia Unii Europejskiej, także strategia w państwach członkowskich, dlatego że to, co obserwowaliśmy kilka miesięcy temu, ten wielki zryw społeczeństwa polskiego, w dużej mierze był improwizacją. Dzisiaj nie stać nas na improwizację - powiedział.

Jak dodał, z tego powodu potrzebna jest pomoc Unii Europejskiej i przede wszystkim środki finansowe z UE. - Zdecydowanie tych środków finansowych z UE na potrzeby uchodźców było za mało - ocenił.

Mówił też o tym, że część środków powinna trafiać bezpośrednio do samorządów. - To my jesteśmy na pierwszej linii, jeśli chodzi o radzenie sobie z problemem uchodźców - wskazał. - Mam nadzieję na znacznie bardziej strategiczne, szczodre podejście UE, jeśli chodzi o pomoc tym samorządom, tym miastom, które są na pierwszej linii, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców - powiedział.

Czytaj również: Będą zmiany dla pracowników żłobków? List intencyjny już został podpisany

Co z pieniędzmi na KPO?

Prezydent Warszawy był też pytany o przyjęcie w środę przez Komisję Europejską węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy oraz trwające rozmowy między polskim rządem a KE w sprawie polskiego KPO.

Trzaskowski odpowiedział, że od dawna mówi, że pieniądze dla Polski są konieczne i powinny trafić do niej jak najszybciej.

- Jeśli Polska będzie pozbawiona tych pieniędzy, to staniemy się ekonomicznym skansenem. Te pieniądze powinny trafić do Polski jak najszybciej. Jeśli trafią za kilka miesięcy, to rząd polski może mieć problem z ich wydaniem - powiedział. Dodał, że część środków mogłaby trafiać bezpośrednio do polskich samorządów.

- Węgrzy rzeczywiście poszli po rozum do głowy. Przygotowali cały szereg kilkunastu ustaw. Wygląda na to, że na serio chcą przywrócić praworządność. Można powiedzieć, że Viktor Orban wręcz na kolanach przyszedł do Brukseli, gdy zdał sobie sprawę z tego, jak trudna jest sytuacja gospodarcza Węgier. Mam nadzieję, że PiS przestanie oszukiwać, przestanie grać na zwłokę, przestanie zrzucać odpowiedzialność na UE. Bo odpowiedzialność jest w 100 proc. po stronie rządu PiS. Mam nadzieję, że to się stanie jak najszybciej - powiedział.

Prof. Sadura: "Z badań jasno wynika, że gotowość do wspierania uchodźców systematycznie spada" [Raport Walczaka]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE