Tęcza na Placu Zbawiciela

i

Autor: Lukas Plewnia flickr.com Tęcza na Placu Zbawiciela

Tęcza wróci na Plac Zbawiciela? - Łuk LGBT+ może powstać dzięki głosom mieszkańców

2022-06-02 11:10

Po odwołaniu autorów, projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego został dopuszczony do głosowania. Chodzi o "Łuk LGBT", który miałby stanąć na Placu Zbawiciela w miejscu słynnej "Tęczy" Julity Wójcik. Więcej na ten temat w artykule.

Tęcza na placu Zbawiciela powróci? Tego chcą autorzy projektu "Łuk LGBT+" zgłoszonego do głosowania budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Realizacja miałaby kontynuować historię słynnej instalacji "Tęcza" Julity Wójcik. Metalowy stelaż, do którego doczepiono sztuczne kwiaty w kolorach tęczy eksponowany był najpierw przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na placu Zbawiciela pojawił się w 2012 roku i stał tam do 2015 roku. Artystka, traktując tęczę jako uniwersalny symbol przymierza, chciała, by jej praca odwoływała się nie tylko do ruchu LGBT+, ale też do wydarzeń religijnych (Boże Ciało) czy sportowych (odbywające się w Polsce w 2012 piłkarskie EURO). Wbrew oczekiwaniom Wójcik, ustawiona na placu Tęcza stała się zarzewiem wielu homofobicznych reakcji. Instalacja była siedmiokrotnie podpalana. Za każdym razem zostawała jednak odtworzona, przez co stała się też symbolem sprzeciwu wobec uprzedzeń wobec mniejszości seksualnych. Pomysłodawcy "Łuku LGBT+" twierdzą, że byłby on wykonany z materiałów niepalnych. Więcej o projekcie w dalszej części artykułu.

Polecamy: FB ESKA Warszawa News - informacje ze stolicy i regionu

Metro na Bemowo i Bródno. Montują nowe oznaczenia

Autorzy projektu: "Roztęczamy Warszawę"!

Projekt do Budżetu Obywatelskiego to inicjatywa Linusa Lewandowskiego z Homokomando - grupy broniącej praw człowieka i środowisk LGBT+. Projekt przygotował zaś Marcin Osiecki. Projekt początkowo został odrzucony. Jako przyczynę podano możliwość roszczeń ze strony Centrum Sztuki Współczesnej (to tam w 2015 została przeniesiona instalacja Julity Wójcik). W odwołaniu autorzy projektu przekonywali, że możliwe jest przygotowanie instalacji nienaruszającej praw autorskich. Ostatecznie urzędnicy miejskiego ratusza dopuścili pomysł do głosowania. Roztęczamy Warszawę - piszą w poście na FB Homokomando:

Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego na 2023

Teraz wszystko zależy od głosów mieszkańców. W ramach Budżetu Obywatelskiego na 2023 zrealizowane zostaną projekty miejskie i dzielnicowe poparte przez największą liczbę warszawiaków i warszawianek. Głosowanie zaplanowano w dniach 15 - 30 czerwca. Listę projektów i formularz do głosowania znajdziemy na stronie Budżetu Obywatelskiego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!