Północne Taurydy - niebezpieczny rój meteorów znowu pojawi się na nocnym niebie

2022-11-07 11:37
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Pojawienie się roju Taurydów na niebie zawsze budzi wiele emocji. Duże odłamki skalne wchodzące w skład tego roju mogą być niebezpieczne dla Ziemi. To właśnie z roju Taurydów pochodzi meteor odpowiedzialny za katastrofę tunguską. Kiedy po raz kolejny pojawią nie na niebie?

Taurydy - niebezpieczne spadające gwiazdy

Taurydy to rój meteorów, który powstał około 30-40 tysięcy lat temu w wyniku katastrofy, do której doszło w Układzie Słonecznym. Naukowcy uważają, że zniszczone zostało wówczas ciało niebieskie o rozmiarach kilku, lub nawet kilkunastu kilometrów. Powstałe w ten sposób odłamki do tej pory poruszają się po orbicie. Trasa, po której przelatują odłamki skalne, aż w dwóch miejscach przecina się z orbitą naszej planety. To właśnie dlatego na Ziemi, aż dwa razy do roku można obserwować rój kosmicznych odłamków, nazywanych Taurydami. Spadające Taurydy można obserwować latem (na przełomie czerwca i lipca) oraz jesienią (w październiku i listopadzie). Obserwacje prowadzone przez polskich astronomów działających w ramach Polskiej Sieci Bolidowej (ang. Polish Fireball Network – PWN) wykazały, że w kompleksie Taurydów znajduje się wąski strumień kosmicznych ciał, z których największe, w przypadku ich zderzenia z Ziemią, mogą spowodować katastrofę w skali całego kontynentu.

Słynna katastrofa tunguska wywołana została właśnie przez letnie Taurydy. Na Ziemię spadł wtedy obiekt o rozmiarach około 50-100 metrów. Spadające Taurydy mogą wyglądać jak zwykłe spadające gwiazdy, ale zdarzają się też większe obiekty jak np. bolid Okonek z 31 października 2015 roku, który był aż 20 razy jaśniejszy niż Księżyc w pełni. NASA poinformowała, że tegoroczne maksimum aktywności roju Taurydów będzie największym co najmniej od 7 lat. Aktywność roju jesiennych Taurydów jest podzielona na dwa etapy. Pierwsze Południowe Taurydy obserwować mogliśmy 4 i 5 listopada. Północne Taurydy pojawią się na nocnym niebie 12 i 13 listopada. Na nocnym niebie zaobserwować je można na północny zachód od konstelacji Oriona.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE