Przychodnia weterynaryjna

i

Autor: Stanislaw Bielski/REPORTER Przychodnia weterynaryjna

Strajk weterynarzy niewykluczony! Oskarżają rząd o złamanie ustaleń dotyczących wynagrodzeń

2022-08-17 14:01

Weterynarze domagają się podwyżek i nie wykluczają podjęcia strajku. To, jak tłumaczą, z powodu złamania przez rząd ustaleń osiągniętych podczas negocjacji. Spór dotyczy rozporządzenia w sprawie nowych stawek za usługi weterynarzy, czyli opłat za między innymi badanie mięsa czy kontrolę bydła i drobiu.

Wizja strajku weterynarzy jest całkiem realna. W piątek, 12 sierpnia odbyło się posiedzenie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Warszawskiego, które poświęcono kwestiom organizacyjnym ewentualnego protestu. Miałby on być reakcją na opublikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenie w sprawie wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Chodzi o stawki za usługi weterynarzy - między innymi badanie mięsa czy kontrolę bydła i drobiu. Wcześniej Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna Wynegocjowała z resortem zadowalające warunki. W rozporządzeniu MRiRW tych ustaleń jednak nie uwzględniono.

Weterynarze chcą powrotu do wcześniejszych ustaleń

Kompromis z resortem rolnictwa miał zapewnić weterynarzom korzystne warunki pracy i wynagrodzeń. W opublikowanym 10 sierpnia rozporządzeniu, ministerstwo zawarło jednak własne stawki. Rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner stwierdza, że z ustaleń zrezygnowano na dzień przed publikacją rozporządzenia, a wynagrodzenia przedstawione w nowym są nieakceptowalne. Katner podkreśla, że weterynarze chcą przywrócenia wcześniejszych porozumień:

W tym rozporządzeniu są stawki wynagrodzeń dla lekarzy weterynarii, które w niektórych punktach nie były waloryzowane od kilkunastu lat. [...] To, co zostało osiągnięte, czyli bardzo dobre naszym zdaniem rozporządzenie, powinno zostać przywrócone. A te, rozporządzenie, które zostało podpisane, powinno zostać wyrzucone do kosza.

Strajk weterynarzy wisi w powietrzu

Weterynarze nie wykluczają podjęcia strajku jeśli MRiRW zostanie przy własnym rozporządzeniu. 28 sierpnia spotkać maja się lekarze weterynarii oraz pracownicy inspekcji weterynaryjnej. To wówczas ma zostać podjęta decyzja o tym, czy strajk się odbędzie i jaką mógłby mieć formę.

Postulaty weterynarzy

W komunikacie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Warszawskiego przedstawiono cele weterynarzy. Są nimi:

  • Przyjęcie przez rząd RP rozporządzenia o wynagrodzeniach w treści wypracowanej i uzgodnionej z Wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem,
  • przyjęcie przez rząd RP uwag weterynarzy do rozporządzenia o opłatach,
  • zapewnienie środków finansowych na podwyżki płac pracowników w jednostkach organizacyjnych Inspekcji Weterynaryjnej, w których w ostatnim okresie nie przeprowadzono ich regulacji,
  • zapewnienie odpowiednich środków dla urzędowych lekarzy weterynarii oraz pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w budżecie na 2023 r.
Listen to "O weterynarzach. "Czasami mamy dość"" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE