Warszawa śnieg odśnieżanie

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Śnieg i gołoledź w Warszawie. Służby miejskie są już w gotowości przed weekendem

2023-01-20 15:08

Mieszkańcy Warszawy powinni przygotować się na opady śniegu i gołoledź. Przedstawiciele ratusza zaznaczyli, że służby miejskie na bieżąco monitorują sytuację pogodową. W gotowości są już również odpowiednie sprzęty do odśnieżania. Warto przede wszystkim zachować ostrożność podczas pobytu poza domem.

Gołoledź w Warszawie

- W nadchodzący weekend prognozy przewidują wielogodzinne opady śniegu. W połączeniu z ujemną temperaturą może występować gołoledź. Służby miejskie zgłaszają swoją gotowość i w miarę możliwości ułatwianie ruchu mieszkańcom - przekazała w specjalnym komunikacie rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth.

Dodała, że w wielu dzielnicach Warszawy z czwartku na piątek spadł niewielki śnieg i marznący deszcz, na niektórych drogach i ulicach trzeba było zachować ostrożność. Śnieg odkładał się na jezdniach, więc w Rembertowie, Wesołej i Wawrze służby wykonały prace zabezpieczające. W najbliższych dniach spodziewane są dalsze opady i niskie temperatury, stąd kolejny apel o ostrożność – zarówno do kierujących, jak i pieszych.

- Służby oczyszczania są przygotowane do podjęcia działań i likwidacji niebezpiecznej śliskości. Pługoposypywarki wyjadą na te drogi, którymi kursują autobusy miejskie. Prace będą także prowadzone na terenach dla pieszych. Apelujemy do zarządców pozostałych terenów w Warszawie, aby zachowali czujność i w odpowiednim czasie podjęli działania, które zminimalizują uciążliwości dla mieszkańców wynikające z warunków pogodowych – powiedział dyrektor stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta Tadeusz Jaszczołt.

Czytaj również: Czy do Warszawy powrócą śnieżyce? IMGW prognozuje ostrzeżenia

Pługi i posypywarki w każdej chwili mogą ruszyć na ulice

Miasto deklaruje, że w całodobowej gotowości do wyjazdu jest ponad 300 pługów i posypywarek. Zarząd Oczyszczania Miasta zabezpiecza przed śliskością 1600 km jezdni, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej. ZOM zleca również oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych – 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do stacji metra, schody i kładki.

- W Centrum Dowodzenia ZOM trwa całodobowy monitoring danych, które spływają z ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni. Na podstawie tych informacji podejmowane są decyzje o rozpoczęciu działań i ich zakresie - przekazała rzeczniczka.

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie: urzędy 18 dzielnic – za 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg; Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – za drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego, Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście, Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.

Potężna gołoledź w Warszawie. Lód pokrył dosłownie wszystko