Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Będzie powrót do obostrzeń?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Będzie powrót do obostrzeń?

Ruszyła nowa fala koronawirusa: Ponad 90 tys. dziennych przypadków. Wrócą obostrzenia?`

2022-06-29 17:55

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i na świecie. We Włoszech ostatniej doby odnotowano ponad 90 tysięcy nowych przypadków Covid-19. Jak zapowiadają eksperci, to prawdopodobnie początek kolejnej fali kororonwirusa wywołanej wariantem Omikron. Czy wrócą obostrzenia, kwarantanna i izolacja? Zapytaliśmy rzecznika rządu.

Ponad 90 tys. nowych zakażeń

Ponad 94 tysiące zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - podało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarło 60 osób. Dane te wskazują na kolejną, zapowiadaną przez ekspertów, falę pandemii, wywołaną przez subwariant Omikronu.

Obecnie aktywnie zakażonych jest we Włoszech - według oficjalnych danych - 835 tys. osób. 26 procent testów daje wynik pozytywny.

Omikron: Jakie objawy zakażenia?

Jak mówią specjaliści, zdecydowana większość przypadków zakażeń subwariantem Omikronu daje lekkie objawy i mija po siedmiu dniach, podczas gdy we wcześniejszych fazach negatywny wynik testu uzyskiwało się nawet po dwóch tygodniach. Najczęstsze objawy to:

  • ból głowy
  • gorączka,
  • bóle mięśniowe,
  • zmęczenie.

Czytaj także: Zamiast książek gry komputerowe? Pierwsza gra wideo trafia do spisu lektur szkolnych!

"To jasne, że wirus się zmienił. Staje się infekcją dróg oddechowych, podobną do przeziębienia i z wyjątkiem osób osłabionych nie schodzi do płuc" - wyjaśnił wirusolog Mauro Pistello ze szpitala w Pizie. Jak dodał, obecny wariant "zbliża się do koronawirusa, który poznaliśmy przed epidemią w Wuhan i jaki znamy od setek lat".

Podkreśla się zarazem, że obecna faza pandemii różni się także tym, że faktyczna liczba zakażonych jest znacznie wyższa od tej podawanej w codziennych raportach resortu zdrowia. Wynika to z tego, że wiele osób robi domowe testy na koronawirusa, a zatem poza oficjalnymi statystykami. Ludzie ci unikają testów w aptekach po to, aby w przypadku pozytywnego wyniku nie zostać skierowanym na domową izolację.

Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz w 30 sekund

Covid-19 w Polsce: Będzie powrót do obostrzeń?

- Nie planujemy powrotu do izolacji, kwarantanny i obostrzeń - zapowiada w rozmowie z nami rzecznik rządu Piotr Muller pytany o politykę państwa wobec kornawirusa. w kontekście spodziewanego wzrostu zakażeń po wakacjach twierdzi, że najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnie obowiązujących zasad.

- Służba zdrowia i my wszyscy wiemy lepiej, jak się zachowywać, są też szczepienia - w związku z tym ta choroba społecznie już oddziałuje w inny sposób. Wygląda na to, że te procedury wystarczą - dodaje.

Bazowy scenariusz, nie zakłada też, jak mówi Piotr Muller powrotu do szpitali tymczasowych.

- Teoretycznie możliwość powrotu do szpitali tymczasowych czy powstających nowych istnieje, ale pamiętajmy, że w tej chwili są sposoby zapobiegania Covid-19 dużo bardziej rozbudowane i również leczenia Covid-19. Liczymy na to, że to nie będzie potrzebne - mówi.

Covid-19: Ile nowych zakażeń w Polsce?

W środę poinformowano o 545 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i o śmierci 4 osób chorujących na Covid-19.

QUIZ. Dziwne słowa w języku polskim. Wielu na pewno nie znasz!

Pytanie 1 z 15
Ladaco to inaczej:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE