Jeziora w Lubuskiem

i

Autor: Grzegorz Walkowski; H.S

Natura

Lubuskie Mazury, czyli nie tylko jeziora i rezerwaty przyrody. Gdzie się znajdują?

Słoneczne i ciepłe miesiące cieszą nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Sprzyja to także podróżom. Sprawdziliśmy kolejne wakacyjne kierunki, które mogą zainteresować fanów krótkich dystansów i aktywnie spędzonego czasu z rodziną. Takie jest właśnie województwo lubuskie! Są tu nie tylko piękne parki krajobrazowe czy jeziora. Nasz region nazywany jest Lubuskimi Mazurami. Dlaczego?

To nie tajemnica, że województwo lubuskie może pochwalić się wieloma jeziorami. Wśród nich wybraliśmy, te najpiękniejsze jeziora w Lubuskiem. Na terenie naszego regionu jest także wiele parków krajobrazowy, które można odwiedzić podczas wakacji 2023

Lubuskie jeziora. Ile jest jezior w województwie lubuskim?

Województwo lubuskie wśród jego mieszkańców często nazywane jest krainą 500 jezior. Nic w tym prawie mylnego! Otóż w rzeczywistości na terenie województwa lubuskiego znajduje się około 600 jezior. A ich powierzchnia to ponad 13 tys. metrów kwadratowych.

Wakacje w Lubuskiem. Te kierunki najlepiej odwiedzić w 2023

Na naszym portalu niejednokrotnie proponowaliśmy wiele kierunków turystycznych na wakacje 2023. Są to m.in.:

parki krajobrazowe w Lubuskiem,

najczystsze jezioro w Lubuskiem,

cud natury ukryty niedaleko Świebodzina,

rajski kurort pod Gorzowem,

cud natury niedaleko Gorzowa.

Jezioro w Dąbiu koło Zielonej Góry

Lubuskie Mazury czy Pojezierze Dobiegniewskie? - skąd się wzięła ta nazwa?

Mazury kojarzą nam się z zupełnie drugim końcem Polski. Niewielu jednak wie, że województwo lubuskie dzięki wielu jezior, pomników przyrody czy parków krajobrazowych było nazywane Lubuskimi Mazurami. Nie trzeba jechać kilkuset kilometrów, aby mieć kontakt z cudami natury, czy z pięknym krajobrazem.

Lubuskie Mazury skupiają ponad 800 jezior, z czego około 600 znajduje się na terenie województwa lubuskiego. Inne są graniczne z województwami wielkopolskim i zachodniopomorskim. To oznacza, że pod względem liczby jezior Lubuskie Mazury są na drugim miejscu tuż po Mazurach pod względem liczebności w Polsce. Łącznie w Lubuskiem to ponad tysiąc hektarów lustra wody. Szlag żeglugowy ma długość ponad 70 km. Na terenie Lubuskich Mazur znajduje się 64 rezerwatów przyrody i ponad 1500 pomników przyrody. W skład wchodzi także 10 parków przyrodniczych i 7 parków krajobrazowych.

Nazwa Lubuskich Mazur jednak nie przyjęła się na tyle, aby być zapamiętana. Nadal mylono Mazury w północnowschodniej Polsce z tymi lubuskimi. Zmieniono ją na Pojezierze Dobiegniewskie. Niektórzy jednak nadal posługują się naprzemiennie tymi określeniami.

Każdy uczeń to wie! Lubuskie miasta przyporządkuj do ich powiatów

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie leżą Wymiarki?