Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Gliński: Mam nadzieję, że wszyscy Polacy poprą tę inicjatywę

2022-08-18 21:22

Minister Piotr Gliński zabrał głos ws. odbudowy Pałacu Saskiego. Polityk podkreślił, iż ma nadzieję, że inicjatywa spotka się z akceptacją wszystkich Polek i Polaków. Opowiedział również nieco o historii tego wyjątkowego miejsca.

W czwartek rozpoczęły się prace na terenie pl. Piłsudskiego, gdzie najpierw zostanie wygrodzony teren pod dawnym Pałacem Saskim, a po 10 dniach rozpoczną się prace ziemne. Wydarzenie skomentował szef MKiDN Piotr Gliński.

Czytaj również: Nie zostało wiele czasu. Koniec lata coraz bliżej, warto pamiętać o koncertach jazzowych

Pałac Saski do odbudowy. Piotr Gliński zabrał głos

Jak przypomniał, Pałace Saski i Brühla były założeniem architektoniczno-urbanistycznym bardzo charakterystycznym dla stolicy Polski przed wojną, ważnym także "ze względu na funkcje, jakie te gmachy pełniły".

- Tam mieściło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, biura Sztabu Generalnego. Tam mieściło się m.in. biuro, które deszyfrowało depesze bolszewickie. Krótko mówiąc, to było miejsce bardzo ważne dla Warszawy, specjalnie zniszczone przez Niemców już po Powstaniu Warszawskim - zwrócił uwagę.

Dodał, że "Niemcy celowo niszczyli Warszawę, żeby zniszczyć polską tożsamość, polską państwowość już po Powstaniu Warszawskim". - Czyli nie było powodów militarnych, taktycznych tylko był powód strategiczny, żeby zadać cios polskiej tożsamości i polskości. My się na to nie godzimy i to też jest symbol niegodzenia się na to, żeby zakusy naszego zachodniego sąsiada były zrealizowane. Nie, nie będą. Odbudujemy Pałac Saski. Mam nadzieję, że wszyscy Polacy poprą tę inicjatywę - podkreślił wicepremier.

W Warszawie powstanie siedem nowych parków kieszonkowych. Co o tym sądzą mieszkańcy?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. John Porter w Warszawie. Bezpłatny koncert pod chmurką
  2. Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Będą ogromne utrudnienia
  3. Startuje Białołęcka Triada Biegowa. Na początek Bieg przez Most
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE