Robot niszczy koronawirusa w 5 minut! Trafi do stołecznego szpitala? [WIDEO]

2020-04-07 20:57 STAN
Robot UVD
Autor: Facebook/Warszawski Uniwersytet Medyczny, zrzut ekranu

W niemal stu procentach niszczy koronawirusa, robi to w pięć minut i wkrótce może trafić do Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie. Chodzi o robota UVD, który pomaga już walczyć z pandemią w Chinach czy we Włoszech. W Polsce takiego urządzenia nie ma jeszcze w żadnej placówce medycznej.

Zadaniem robota jest sterylizacja szpitalnych pomieszczeń, czyli miejsc wysokiego ryzyka zakażenia się koronawirusem. Maszyna usuwa wszystkie patogeny poprzez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA. Wystarczy ją odpowiednio zaprogramować. -Ustalamy, w których miejscach robot ma się zatrzymać, na jak długo ma się zatrzymać. To jest tak zaprogramowane, żeby otrzymać określoną redukcję patogenów. Możemy otrzymać skuteczność nawet 99,99 proc. - tłumaczy Tomasz Witkowski z firmy dostarczającej roboty.

Co najważniejsze, do obsługi sprzętu nie trzeba zatrudniać dodatkowego personelu. -Po pierwsze, już brakuje personelu. Po drugie, wydaje mi się, że mimo wszystko człowiek nigdy nie będzie w stanie w takim czasie i tak szybko zdezynfekować pomieszczenia wykorzystując do tego celu płyny do dezynfekcji czy niszczących drobnoustroje - podkreśla Robert Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Maszyna działa bardzo szybko. -Sala chorych w ciągu 3-5 minut jest już gotowa i drobnoustroje są zniszczone - dodaje Krawczyk. Koszt takiego urządzenia do około 350 tysięcy złotych. Szpital wciąż szuka sponsorów.

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki ochronne

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.