Przez budowę metra pęka Kościół na Bródnie! Alarmują o tym wierni i też sama parafia

2021-05-20 16:21
Posadzka w kościele na Bródnie pęka przez budowę metra
Autor: fot. Cezary Wąsik Posadzka w kościele na Bródnie pęka przez budowę metra

W kościele św. Włodzimierza przy ulicy Kondratowicza w Warszawie pękła posadzka. Zapadł się też chodnik wokół budynku. - Nikt nie kwestionuje budowy metra, ale pęknięcia w kościele się pogłębiają i trzeba coś z tym zrobić - mówi warszawski radny Cezary Wąsik, który od 20 lat jest parafianinem tej świątyni. Ksiądz Marek Twarowski uspokaja, że Kościół jest bezpieczny, a parafia rozmawia z wykonawcą metra.

Raport z Anteny 20.05

Pęknięcia w Kościele na Bródnie: To przez budowę metra

Wierni z parafii św. Włodzimierza na Bródnie są przerażeni. Najpierw popękała posadzka wewnątrz świątyni. Wybrzuszył się także chodnik w pobliżu. - Odwierty korytarzy warszawskiego metra i hali bródnowskiej stacji spowodowały, że wewnątrz budowli pojawiły się pęknięcia - mówią nam parafianie. Dziś boją się, co będzie, gdy ziemia będzie drgać od przejeżdżających pod spodem składów.

- Nikt nie kwestionuje budowy metra, ale pęknięcia w kościele się pogłębiają i trzeba coś z tym zrobić. Są to wyrwy, które łatwo zaczepić nogą. Łatwo się wywrócić. Odstające płytki są na terenie całego kościoła. A to blisko tysiąca metrów posadzki - mówi warszawski radny Cezary Wąsik, który od 20 lat jest parafianinem tej świątyni.

Kościół jest bezpieczny?

Ksiądz proboszcz uspokaja wiernych, że parafia rozmawia z wykonawcą metra na Bródnie, a zniszczenia są monitorowane przez ekipę budowlaną. Choć jednocześnie przyznaje, że zniszczenia są olbrzymie. - Zaczęło się rok temu. Dziś wygląda to gorzej niż brzmi. Jestem w tej parafii od kwietnia. To, co widzę może niepokoić, bo pęknięcia są dość głębokie. To rozstępy, które powstały najprawdopodobniej w wyniku budowy metra - mówił nam ksiądz Marek Twarowski. 

W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie parafii z wykonawcą metra na Bródnie w sprawie remontu w świątyni. - Musimy ocenić koszty i po prostu to naprawimy. Tak, jak to robiliśmy na Woli w przypadku placu zabaw czy zabytkowej kapliczki, która została w trakcie budowy metra przesunięta. Szanujemy swoich sąsiadów i nie odgradzamy się od problemów, tylko staramy się te problemy rozwiązywać - mówi Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gülermak. Wstępne koszty naprawy posadzki w kościele na Bródnie są szacowane na pół miliona złotych.

Czytaj także: Zaniedbaniami w szpitalu na Solcu zajmie się prokuratura. Chodzi o dokumenty pacjentów

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE