Protest służby cywilnej pod MON

i

Autor: facebook/PorozumieniePolska

Wydarzenia

Protest przed budynkiem MON. Pracownicy cywilni chcą podwyżki

2023-05-29 22:20

Przedstawiciele pracowników resortu obrony narodowej przeprowadzili huczny protest w stolicy. Ich celem jest uzyskanie podwyżek, ponieważ, jak twierdzą, od wielu lat pensje stoją w miejscu, nie mówiąc o innych sektorach budżetówki. Oczekują konkretnych propozycji i rozmów z kierownictwem ministerstwa.

W pierwszy dzień tygodnia, przy siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej na alei Niepodległości, zainicjowano demonstrację pod hasłem "Razem możemy więcej". Wydarzenie to jest efektem wspólnych działań organizacji związkowych związanych z resortem obrony, jak również pracowników wojska. Rozpoczęcie protestu miało miejsce o godzinie 11:00.

"Nasz pracownik z 25-letnim stażem zarabia około 3,5 tysiąca złotych"

Przewodniczący z NSZZ Pracowników Wojska, Zenon Jagiełło w rozmowie z reporterem TVN24 w czasie protestu, wyraził ubolewanie, aby personel resortu obrony był bardziej zauważalny, niż dotychczas. Wyraził zdziwienie, że minister oraz wiceministrowie często występując publicznie, wspominają o żołnierzach, ale zapominają o tysiącach zwykłych pracowników:

– Chcemy, żeby resort nas zauważył. Zarówno minister, jak i wiceministrowie jeżdżą po kraju, stają na trybunach, o żołnierzach mówią, a o pracownikach nie. Chyba nawet nie wiedzą, że nas jest 70 tysięcy.

– Nasz pracownik z 25-letnim stażem zarabia około 3,5 tysiąca, a żołnierz po gimnazjum, który zaczyna swoją karierę dostane 4960. Wobec powyższego, jak tutaj nie być zdenerwowanym, jak nie walczyć o swoje? – podsumował.

Czego oczekują protestujący?

W proteście wzięło udział około tysiąca uczestników, którzy wyrazili swoje niezadowolenie w różnorodny sposób. Niektórzy, niosąc transparenty, na których widniały hasła takie jak "Latami nas okradali, aż do najniższej pensji wyrównali" oraz "Bez godnej pracy około 40 000 pracowników poszuka nowej pracy". Inni zaś zdecydowali się przywieźć kartki z postulatami takimi jak:

  • rozpoczęcia dialogu ze stroną społeczną w sprawie zmiany PUZP (Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy - red.) , w tym ustalenia nowej siatki płac,
  • określenia w PUZP najniższej stawki zasadnieczej na pozomie uposażenia szeregowego,
  • Określenie funduszu wynagrodzeń pracowników w wysokości 8 procent budżetu MON.