Manifestacja

Protest górników w Warszawie. Sprzeciwiają się "likwidacji polskiego górnictwa"

2023-03-24 12:45

Górnicy niezadowoleni z rozporządzenia metanowego, które chce przyjąć Unia Europejska, postanowili protestować w Warszawie. Ta grupa zawodowa wraz ze związkowcami z „Sierpnia 80" przyjechała dziś autokarami spod kopalń na Śląsku.

Rozporządzenie metanowe, które chce przyjąć Unia Europejska budzi wiele emocji, głównie tych negatywnych. W związku z tym dziś w Warszawie rozpoczął się protest górników i związkowców z „Sierpnia 80”.

Czytaj także: Greenpeace protestuje na moście Poniatowskiego. Zwisają z niego aktywiści

Protest górników w Warszawie

- Będziemy protestować przeciwko planom zniszczenia górnictwa i Śląska. Będziemy także protestować, przeciwko antypolskiej polityce, biurokratów UE. Niszczeniu naszej gospodarki i rolnictwa. Wpychaniu naszego społeczeństwa – zapowiedzieli jeszcze kilka dni temu związkowcy z Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.

Na miejscu protestu było bardzo głośno. Protestujący używali rac dymnych, petard i wykrzykiwali agresywne hasła ze swoimi postulatami. Setki górników oddało w ten sposób wyraz swojego niezadowolenia przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

- Walczymy nie tylko o swoje miejsca pracy. My tu walczymy o cały polski system energetyczny! - wykrzykiwał na manifestacji Rafał Jedwabny, szef Sierpnia '80 w kopalniach PGG.

Protestujący sprzeciwiali się omawianemu w Unii rozporządzeniu, które ma obniżyć do 2031 roku emisyjność kopalni do 3 ton metanu na 1000 ton węgla. Ich zdaniem przyczyni się to do likwidacji polskiego górnictwa, a zamkniętych przez to zostanie 90% krajowych kopalń.

Po godzinie 14 planowany był powrót protestujących na Śląsk.

Zobacz zdjęcia z protestu górników w Warszawie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE