Prawa policji i demonstrantów: Jak protestować podczas pandemii? Powstał specjalny poradnik

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Prawa policji i demonstrantów: Jak protestować podczas pandemii? Powstał specjalny poradnik

2020-08-10 18:34

"Jak protestować w trakcie pandemii?" to poradnik dla demonstrantów i demonstrantek, stworzony przez Akcję Demokrację i Helsińską Fundację Praw Człowieka. Znajdują się w nim prawa demonstrantów, ale też policjantów. Jak go zdobyć? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Poradnik dla protestujących

Kilkustronicową broszurę można było otrzymać między innymi podczas weekendowych manifestacji na stołecznym placu Defilad. Można w niej znaleźć informacje dotyczące zarówno praw demonstrantów, jak i uprawnień policji. Zawiera także wytyczne, jak zachowywać na wiecach, by nie łamać ograniczeń związanych ze stanem epidemii.

Czytaj także: Policja publikuje film z protestu ws. Margot. "To działania w oparciu o obowiązujące normy prawne"

- Tu chodzi rzeczywiście o to, by zachowywać dystans i móc powiedzieć, że w swoich działaniach nie wykraczałem poza rozporządzenia dotyczące koronawirusa. Tu są czasami dosyć surowe sankcje administracyjne, czasami nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli ktoś dojdzie do przekonania, że zostały naruszone przepisy pandemiczne - mówi dr Piotr Kładoczny, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka​.

Protest aktywistów LGBT+ w Warszawie. Zatrzymano przypadkowe osoby. Relacja ze środka

"Jak protestować podczas pandemii": Co znajduje się w poradniku?

Poradnik wyjaśnia czym jest zgromadzenie, a także kiedy jest legalne. Zawiera także dokładny opis uprawnień policjantów, a także wskazówki, jak zachowywać się podczas legitymowania, a nawet przesłuchania na komisariacie.

- Jeżeli dochodzi już do bezpośredniej konfrontacji z policjantem, to żebyśmy wiedzieli, że on powinien się nam przedstawić - jeżeli ma zamiar interweniować. Powiedzieć dlaczego nas zatrzymuje, jeżeli chce zatrzymać. Powiedzieć dlaczego nas legitymuje, jeżeli chce nas wylegitymować. Czy może nas przeszukać, w jakim zakresie, gdzie to powinien robić i kto to powinien robić, jeżeli miałaby to być kontrola osobista - dodaje Kładoczny.

Czytaj także: Trwa protest ekologów na warszawskich mostach. Chcą zwrócić uwagę na problem suszy [GALERIA]

Autorzy broszury zalecają, by uczestnicy manifestacji byli w kontakcie z pełnomocnikami lub fundacjami. W poradniku można znaleźć informacje, gdzie szukać pomocy w razie zatrzymania.

Testy do policji Multi Select 2020. Sprawdź, czy możesz zostać policjantem - cz. III

Pytanie 1 z 3
Chętnie czytam czasopisma techniczne
Policja odpowiada na oskarżenia. Protest LGBT oczami mundurowych