Podaj Dalej! Miasto rusza z nową akcją w ruchu zero waste i uruchamia dzielnie!

2022-01-21 17:14

Warszawa idzie w kierunku zero waste i szykuje się do otwarcia pierwszej miejskiej Dzielni na Saskiej Kępie. W tym miejscu mieszkańcy będą mogli zostawić stare rzeczy w dobrym stanie i wziąć za darmo to, co im przypadnie do gustu. - Takie małe lokalne działania pomogą nam ratować świat - mówi inicjatorka projektu Areta Szpura.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 21.01.2022

Na Saskiej Kępie powstaje Miejska Dzielnia

Warszawa uruchamia pilotażowy projekt „Podaj Dalej” oparty o ekonomię współdzielenia i nawiązujący do filozofii zero waste. W jego ramach w stolicy mają powstać Dzielnie – ogólnodostępne miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić używane rzeczy w dobrym stanie, z których nie chcą już korzystać lub których już nie potrzebują, a także niewykorzystana żywność. Projekt został zainicjowany przez Aretę Szpurę, aktywistkę ekologiczną, autorkę książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” i blogerkę, która zwróciła się do Urzędu m.st. Warszawy z prośbą o wsparcie w realizacji pomysłu.

- Będzie można tam przynieść wszystko, co jest w dobrym stanie. Ubrania, książki, magazyny, zabawki, sprzęty AGD. Po co wyrzucać, jak możemy się podzielić. Pokazujemy, że to jest zdrowy rozsądek. Bo wiele rzeczy, które kupujemy zakładamy tylko raz, albo wcale. To leży w szafie i się kurzy. Długo pracowałam w modzie. Nie mogłam już patrzeć na ogromne ilości rzeczy nadających się jeszcze do użytku, wyrzucanych lub pozostawianych w okolicach śmietników. Uznałam, że bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby je pozostawiać dla innych – nie tylko osób potrzebujących pomocy, ale również tych, którzy w trosce o dobro planety i naszą przyszłość chcą ograniczyć własną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji odpadów  - mówi inicjatorka pomysłu Areta Szpura.

Dzielnia Saska Kępa ma być nie tylko miejscem dzielenia się używanymi rzeczami oraz nadwyżkami zdatnej do spożycia żywności. Będzie w niej również prowadzona edukacja ekologiczna, zwiększająca świadomość warszawianek i warszawiaków na temat wpływu ich codziennych decyzji i wyborów konsumenckich na środowisko i klimat. Mieszkańcy nauczą się tam także jak dawać rzeczom „drugie życie” – naprawiać je, odnawiać oraz znajdować dla nich nowe zastosowania. Dzielnia będzie również pełniła bardzo ważną funkcję społeczną poprzez integrację i aktywizację mieszkańców. Będzie doskonałym miejscem do kreowania oddolnych projektów i inicjatyw.

Czytaj: Czy trzeba szczepić koty niewychodzące przeciwko wściekliźnie? To ważne!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ o Azji. Trudne pytania. Dasz radę zdobyć 7 punktów?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem Azji jest... ?